Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaBlinken: İsrail'in Refah'a Saldırısı Hamas'ı Ortadan Kaldırmaz

Blinken: İsrail’in Refah’a Saldırısı Hamas’ı Ortadan Kaldırmaz

ABD dışişleri bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail kuvvetlerinin Hamas militanlarından daha fazla sivil öldürdüğünü kabul ederken, Gazze’nin Refah kentine yönelik topyekün bir İsrail saldırısının Hamas’ı ortadan kaldırmadan “anarşiyi” tetikleyeceğini söyledi.

Bakan Antony Blinken, NBC’NİN “Basınla Tanış” a verdiği demeçte, “İsrail, potansiyel olarak birçok silahlı Hamas’ın kaldığı bir isyanı miras alma yörüngesinde ya da ayrılırsa kaosla dolu, anarşiyle dolu ve muhtemelen Hamas tarafından doldurulan bir boşluğu miras alma yolunda” dedi.”

CBS’DE ABD’nin Başbakan Binyamin Netanyahu’nun 7 Ekim’de savaşın başlamasından bu yana İsrail güçlerinin Hamas militanlarından daha fazla sivil öldürdüğüne dair açıklamasına katılıp katılmadığı sorulduğunda Blinken, “Evet, yapıyoruz” diye yanıtladı.

Ayrıca, ABD sivilleri korumak ve Refah’ın topyekün işgalinden kaçınmak için daha fazlasını yapması için baskı yapmaya devam ederken, hold Başkanı Joe Biden’ın İsrail’e silah yerleştirdiğini de doğruladı — 3.500 “yüksek kapasiteli” bombayla sınırlı kaldı.

Blinken, ABD’nin savaş sona erdiğinde Gazze için bir plan hazırlaması için İsrailli liderlere baskı yapmaya devam ettiğini söyledi.

NBC’YE verdiği demeçte, “Gazze’deki bu savaşın sona ermesinden bir gün sonra ne olacağına dair bir plan da görmedik” diyerek şöyle devam etti: “Onlarla kalıcı bir sonuç elde etmenin çok daha iyi bir yolu hakkında konuşuyorduk.”

Blinken, Hamas militanlarının İsrail’in “kurtardığı” kuzey Gazze’nin belirli bölgelerine çoktan döndüklerini söyledi.

CBS’DE yaptığı açıklamada, tam ölçekli bir işgalin “potansiyel olarak inanılmaz derecede yüksek bir maliyetle” gelebileceğini söyledi.

Ve ekledi, İsrail “çantayı kalıcı bir ayaklanma üzerinde tutacak”.

Cuma günü yayınlanan ve İsrail’in ABD silahlarını kullanırken uluslararası hukuk normlarını ihlal ettiğini söyleyen Dışişleri Bakanlığı raporuyla ilgili sorulan Blinken, tüm askeri desteğin sona erdirilmesini garanti altına almak için hala çok az kanıt olduğunu söyledi.

Devam eden bir savaşın kaotik ve tehlikeli koşullarının, herhangi bir eylemde tam olarak ne olduğunu veya hangi silahların kullanıldığını belirlemeyi “çok zorlaştırdığını” söyledi.

Cumhuriyetçiler, Biden’in bomba sağlamadaki sınırlı durması konusunda bile sert bir şekilde eleştirdiler.

Silahlı Hizmetler Komitesi üyesi Senatör Tom Cotton, cbs’ye Dışişleri Bakanlığı raporunun “çok açık olduğunu: İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiğine dair hiçbir kanıt olmadığını” söyledi.

İsrail’in “sivil kayıpları önlemek için tarihteki herhangi bir ordudan daha fazlasını yaptığını” söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar