Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaBM Ajansı Başkanı, İsrail'in Gazze'ye Tekrar Girişini Reddettiğini Söyledi

BM Ajansı Başkanı, İsrail’in Gazze’ye Tekrar Girişini Reddettiğini Söyledi

BM Filistinli Mülteciler dairesi başkanı UNRWA, 5 Mayıs Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail-Hamas savaşının 7 Ekim’de başlamasından bu yana İsrail’in Gazze’ye ikinci kez girişini reddettiğini söyledi.

Philippe Lazzarini, eski Twitter hesabından X’e, “Daha bu hafta, cephedekiler de dahil olmak üzere UNRWA meslektaşlarımızla birlikte olmayı planladığım Gazze’ye girişimi – ikinci kez – reddettiler” diye yazdı.

“İsrail makamları Birleşmiş Milletler’e insani erişimi reddetmeye devam ediyor” dedi.

Hamas tarafından yönetilen sağlık bakanlığına göre, İsrail’in bombardımanının çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 34.683 kişiyi öldürdüğü bölgede yaklaşık 13.000 personel istihdam eden UNRWA, Gazze’deki en büyük yardım kuruluşudur.

Lazzarini, “Sadece son iki hafta içinde konvoylara ateş açılması, BM personelinin zorbalık dahil tutuklanması, çıplak soyulması, silahlı tehditler ve kontrol noktalarında konvoyları karanlıkta hareket etmeye veya iptal etmeye zorlayan uzun gecikmelerle ilgili 10 olay kaydettik” dedi.

Ayrıca, kilit bir İsrail-Gazze yardım geçidinin kapatılmasına yol açan roket ateşiyle ilgili “bağımsız bir soruşturma” çağrısında bulundu.

Hamas’ın silahlı kanadı Ezzedine El Kassam Tugayları, Pazar günkü roket fırlatmalarının sorumluluğunu üstlenerek militanların Kerem Şalom geçidi bölgesinde İsrail askerlerini hedef aldığını söyledi.

Pazar günü ilerleyen saatlerde İsrail ordusu, Gazze’nin merkezindeki bir Hamas komuta ve kontrol merkezini vurduğunu söyledi.

Ordudan yapılan açıklamada, “Hamas, komuta ve kontrol pozisyonunu kasıtlı olarak aktif bir UNRWA lokasyonunun yakınında konumlandırdı ve oraya sığınan Gazzeli sivilleri tehlikeye attı” dedi.

Merkezin “son haftalarda Gazze’nin merkez koridorundaki IDF (ordu) birliklerine yönelik çok sayıda saldırı için hazırlık alanı” olarak kullanıldığını söyledi.

UNRWA, Ocak ayında İsrail’in 30.000 çalışanından birkaçını 7 Ekim’de şok edici sınır ötesi Hamas saldırısına karışmakla suçlamasıyla tartışmalara sürüklendi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar