Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaBM, Yasadışı Vahşi Yaşam Kaçakçılığının Israrla Yaygın Olduğunu Söylüyor

BM, Yasadışı Vahşi Yaşam Kaçakçılığının Israrla Yaygın Olduğunu Söylüyor

BM Pazartesi günü bildirdiğine göre, yasadışı olan küresel vahşi yaşam ticaretinin oranı arttı ve suçu sona erdirme yolunda ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

Viyana merkezli Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), küresel olarak, tüm vahşi yaşam ticaretinin bir kısmı olarak ele geçirilen yasadışı vahşi yaşam ticaretinin 2017’den itibaren arttığını söyledi.

Vücudun üçüncü “Dünya Yaban Hayatı Suç Raporu” na göre, dünyadaki ülkelerde etkilenen yaklaşık 4.000 bitki ve hayvan türü ile “Genel olarak vahşi yaşam kaçakçılığı yirmi yılda önemli ölçüde azaltılmadı” dedi.

Raporda, “Vahşi yaşam suçlarının küresel kapsamı ve ölçeği önemli olmaya devam ediyor” diyerek, yolsuzlukla mücadele ve diğer yasaların daha tutarlı bir şekilde uygulanması ve etkin bir şekilde uygulanması gibi önlemler alınması çağrısında bulundu.

Oranın, yaban hayatı ele geçirmelerinin küresel yaban hayatı ticaretinin yüzde 1,4 ila 1,9’unu oluşturduğu 2020 ve 2021’deki Covıd-19 salgını sırasında, önceki dört yıldaki yüzde 0,5 ila 1,1 arasında en yüksek seviyelere ulaştığını söyledi.

“Yasadışı ticaretin bu oranında bir azalma görmüyoruz… raporda yer alan araştırmacı Steven Broad Afp’ye verdiği demeçte, “Bu yüzden yolunda olmadığını söylüyoruz” dedi.

Bununla birlikte, olumlu haberlerde, kaçak avlanma, el koyma seviyeleri ve piyasa fiyatlarının son on yılda fillerden ve gergedanlardan gelen “ikonik” emtialar için “sağlam bir şekilde düştüğünü” de sözlerine ekledi.

Broad, “Son 10 yılda sürekli bir düşüş gördük, bu da bunun yapılabileceğini gösteriyor” dedi.

UNODC, vahşi yaşam kaçakçılığının “hassas ekosistemleri bozabileceği” konusunda uyardı.”

“Nadir orkideler, sulu meyveler, sürüngenler, balıklar, kuşlar ve memeliler gibi daha kötü etkilenen türlerin bazıları halkın dikkatini çok az çekiyor, ancak vahşi yaşam kaçakçılığı yerel veya küresel yok olmalarında önemli bir rol oynamış gibi görünüyor” dedi.

Rapor, diğerlerinin yanı sıra, 2015 ile 2021 yılları arasında gerçekleştiği bildirilen 140.000 vahşi yaşam ele geçirme kaydına dayanıyor.

En sık ele geçirilenler mercanlardı ve tüm ele geçirmelerin yüzde 16’sını oluşturuyordu, bunu yüzde dokuzu ile timsahlar izliyordu.

169 sayfalık rapor, unodc’nin 2016 ve 2020’deki raporların ardından vahşi yaşam kaçakçılığına ilişkin üçüncü raporudur.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar