Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaUzayBoeing Starliner Uzay Aracının Mürettebatlı İlk Deneme Uçuşu Roket Arızası Nedeniyle Ertelendi

Boeing Starliner Uzay Aracının Mürettebatlı İlk Deneme Uçuşu Roket Arızası Nedeniyle Ertelendi

Nasa, Boeing’in Starliner uzay aracının uzun zamandır beklenen ilk mürettebatlı test uçuşunun Cuma gününden daha erken olmayacağını, Pazartesi günü planlanan fırlatmanın yeni kapsülü yörüngeye taşıyacak Atlas V roketindeki bir arıza nedeniyle durdurulmasının ardından olacağını söyledi. CST-100 Starliner’ın astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyan açılış yolculuğu, Boeing’in kazançlı Nasa işinden daha büyük bir pay almak için Elon Musk’un Spacex’iyle rekabet etmek için çabalamasıyla merakla bekleniyor ve çok ertelendi. Sakız damlası şeklindeki kapsülün, insanlar olmadan yörünge laboratuvarına ilk test uçuşunu tamamlamasından iki yıl sonra gelir. Starliner’ın 2019’da ıss’ye ilk vidasız uçuşu başarısızlıkla sonuçlandı. Kapsül, Nasa’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden, bir Boeing-Lockheed Martin ortak girişimi olan United Launch Alliance (ULA) tarafından döşenmiş bir Atlas V roketinin tepesinde patlamaya hazır dururken, son uçuşu geri sayımda iki saatten az bir süre kala temizlendi. Atlas roketinin ikinci aşamasındaki bir valfle ilgili bir soruna atfedilen erteleme, canlı bir Nasa web yayını sırasında açıklandı. ULA CEO’su Tory Bruno, Starliner’ı yörüngeye doğru itmekten sorumlu roket aşamasındaki yakıt basıncını kontrol eden valfin, şirketin mürettebatsız diğer görevlerden önce fark ettiği şekilde sesli bir şekilde “vızıldadığını” söyledi. Fırlatma yetkilileri, bir astronot görevi için daha hassas kurallar altında geri sayımı ertelemeye karar verdi. Uçuşu Cuma gününe erteleme kararı, bir ULA ekibinin vanayı test etmek ve sorunun ne kadar ciddi olduğunu incelemek için gece boyunca çalıştıktan sonra verildi. Bir sonraki kullanılabilir lansman pencereleri Salı, Perşembe ve cuma geceleriydi. İki üyeli mürettebat — Nasa astronotları 61 yaşındaki Barry “Butch” Wilmore ve 58 yaşındaki Sunita “Suni” Williams — fırlatma faaliyetlerinin askıya alınmasından yaklaşık bir saat önce uzay aracındaki koltuklarına bağlanmıştı.

 

Uzay aracı komutanı Barry Wilmore. Fotoğraf: AFP

 

Pilot Suni Williams. Fotoğraf: AFP
Daha sonra teknisyenler tarafından kapsülden güvenli bir şekilde çıkmalarına yardım edildi ve sorun çözüldükten sonra ikinci bir uçuş denemesini beklemek için bir minibüste fırlatma kompleksinden uzaklaştırıldı.

Küçük arızalar

Uzay endüstrisinde geri sayımların 11. saatte durdurulması ve fırlatmaların günler veya haftalar boyunca ertelenmesi nadir değildir, görünüşte küçük arızalar veya olağandışı sensör okumaları tespit edildiğinde bile, özellikle ilk kez insanları uçuran yeni uzay araçlarında. Boeing, ticari uçak operasyonları, Ocak ayında bir uçak kapısı tapasının havada havaya uçurulması da dahil olmak üzere çeşitli krizlerle sarsıldıktan sonra, tüm faaliyetleri hakkında yoğun bir kamuoyu incelemesiyle karşı karşıya. Şirket, başarı belirtileri göstermek ve 1,5 milyar dolardan fazla maliyet aşımıyla programın yıllar gerisinde bir programı kullanmak için Starliner uzay girişimini yerden kaldırmaya hevesliydi. Boeing mücadele ederken, SpaceX, astronotlarını ve diğer müşterilerini ıss’ye ve uzay ajansının daha iddialı Artemis programı kapsamında Ay’a ve sonunda Mars’a taşıyabilen yeni nesil özel yapım uzay aracını destekleyen Nasa’nın yörüngesinde güvenilir bir taksi haline geldi. Boeing, ticari Starliner uçuşları satma planları konusunda nispeten sessiz olmasına rağmen, uzay aracı, 2020’den beri Nasa’nın ISS ekibini ABD topraklarından yörüngeye göndermek için tek aracı olan Spacex’in Crew Dragon kapsülü ile yüz yüze rekabet edecekti. Mürettebatlı ilk uçuşu için Starliner’a binmek üzere seçilen iki Nasa gazisi, her biri uzay istasyonuna giden önceki iki görev boyunca toplam 500 gün uzayda oturum açmıştı. Wilmore, Pazartesi günkü uçuş için belirlenmiş komutan ve Williams pilot koltuğunda. Starliner otonom olarak uçmak üzere tasarlanmış olsa da, astronotlar gerekirse uzay aracının kontrolünü ele geçirebilirler. Test uçuşu, Wilmore ve Williams’ın ıss’ye giderken aracı manuel olarak manevra yapmaya çalışmasını gerektiriyor. İronik bir şekilde, uçuş, 1960’larda Nasa’nın Merkür programı için yörüngesel uçuşlara John Glenn de dahil olmak üzere astronotları ilk gönderdiğinden beri, bir Atlas roketi kullanarak mürettebatlı ilk uzay yolculuğunu işaretleyecekti.

Yaklaşık 26 saatlik uçuş

Fırlatıldıktan sonra, kapsül yaklaşık 26 saatlik bir uçuştan sonra uzay istasyonuna varacak ve Dünya’nın yaklaşık 250 mil (400 km) yukarısındaki yörüngedeki araştırma karakoluna yanaşacak. Şu anda dört ABD astronotu ve üç Rus kozmonottan oluşan yerleşik bir ISS ekibi onları selamlamak için orada olacak. Wilmore ve Williams’ın, mürettebatlı Nasa misyonları için ilk kez böyle bir sistem kullanıldığında, ABD’nin Güneybatısındaki Çölde paraşüt ve hava yastığı destekli bir iniş için Starliner’ı Dünya’ya geri götürmeden önce yaklaşık bir hafta uzay istasyonunda kalmaları bekleniyor. Test uçuşu Boeing için özellikle kritik bir anda geliyor. Uçak işi, Ocak ayında neredeyse yeni bir 737 MAX 9’da bir kabin paneli kapı tapasının havada patlamasının yanı sıra iki 737 MAX jetinin önceki ölümcül kazalarından kaynaklanan serpinti ile ilgileniyor. Starliner’ı bu noktaya getirmek, Boeing için yıllarca süren kalkınma aksaklıkları ve Nasa ile 4,2 milyar dolarlık sabit fiyatlı bir sözleşmeyle havacılık devi için 1,5 milyar dolardan fazla ücretle dolu dolu bir süreç oldu. Uzay ajansı, 2030 civarında emekli olması beklenen ıss’ye iki farklı ABD yolculuğunun artmasını istiyor. Nasa, emekli olduktan sonra ıss’nin yerini alabilecek ve potansiyel olarak Starliner’a yeni destinasyonlar verebilecek yeni uzay istasyonlarının özel gelişimini teşvik ediyor. Yaklaşan uçuş testinin sonucuna bağlı olarak, Starliner, Nasa için uzay istasyonuna en az altı mürettebatlı görev daha uçması için rezerve edildi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar