Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaBoeing'in Starliner Kapsülü, Mürettebatlı ilk Uzay Uçuşunda Florida'dan Fırlatıldı

Boeing’in Starliner Kapsülü, Mürettebatlı ilk Uzay Uçuşunda Florida’dan Fırlatıldı

Boeing’in yeni Starliner astronot kapsülü Çarşamba günü Florida’dan bir mürettebatı taşıyan çok gecikmeli bir ilk test uçuşunda fırlatıldı ve havacılık devinin Elon Musk’un Spacex’iyle rekabetini artırma hedeflerinde bir kilometre taşı oldu. Gemide iki astronot bulunan CST-100 Starliner, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan kalktı ve Boeing-Lockheed Martin ortak girişimi United Launch Alliance (ULA) tarafından döşenmiş ve uçurulmuş bir Atlas V roketine bağlandı. Sakız damlası şeklindeki kapsül ve ekibi, Starliner’ın astronotlar olmadan yörünge laboratuvarına ilk test yolculuğunu tamamlamasından iki yıl sonra Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile bir buluşmaya gidiyordu. Mürettebatla yanaşma manevraları, Starliner için başka bir test oluşturacak ve bunu kabaca bir hafta sonra Dünya’ya dönme testi izleyecek. Boeing, Starliner’ın 2020’den beri Nasa’nın ISS mürettebat üyelerini ABD topraklarından yörüngeye göndermek için tek aracı olan Spacex’in Crew Dragon kapsülüyle rekabet etmesini planlıyor.

 

United Launch Alliance Atlas V roketi, Çarşamba günü ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral’daki Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir görev için fırlatıldığı gün sahada duruyor. – Reuters
Son dakika sorunları, Starliner’ın mürettebatlı ilk iki fırlatma girişimini bozmuştu. Kalkıştan iki saat önce, haftalarca ekstra inceleme gerektiren üç konu için 6 Mayıs’ta geri sayım durduruldu. Geçen cumartesi günü yapılan bir başka deneme, fırlatma rampası bilgisayarındaki bir aksaklık nedeniyle kalkıştan dört dakikadan daha kısa bir süre önce durduruldu. Çarşamba günü, Atlas V’nin motorları, uzay aracı fırlatma rampasından Florida’nın Atlantik Kıyısından gökyüzüne doğru kükrerken, yanan egzoz ve soğutma suyu buharı bulutlarında canlandı. Tek motorlu Atlas V üst kademesinin roketin alt kısmından uçuştan yaklaşık dört dakika sonra ayrılması ve Starliner’ı yaklaşık 15 dakika sonra üst kademeden ayrılması gereken uzaya daha uzağa taşıması bekleniyordu. Yedi koltuklu Starliner’ın açılış mürettebatı iki kıdemli Nasa astronotunu içeriyor: Emekli bir ABD Donanması kaptanı ve savaş pilotu olan 61 yaşındaki Barry “Butch” Wilmore ve 30’dan fazla farklı uçağı uçurma deneyimi olan eski bir Donanma helikopteri test pilotu olan 58 yaşındaki Sunita “Suni” Williams. Her biri iki ISS görevi boyunca uzayda toplam 500 gün geçirdiler. Wilmore, Williams’ın pilot koltuğunda olduğu uçuş için belirlenmiş komutandır. Dünya’ya dönmeden önce ıss’de yaklaşık bir hafta geçirmeleri gerekiyor. 737 MAX jet uçağını içeren bir dizi krizle sarsılan ticari uçak operasyonlarıyla Boeing’in, programın birkaç yıl gerisinde ve bütçenin 1,5 milyar dolardan fazla üzerinde olan Starliner girişimi için uzayda bir galibiyete ihtiyacı var. Starliner iki yıl önce ıss’ye yaptığı ilk test yolculuğunu astronotlar olmadan tamamladı. Bu arada, Spacex’in yeniden kullanılabilir bir uydu fırlatıcı ve ay iniş aracı inşa etme arayışındaki bir başka bölüm olan Yıldız Gemisi roket sisteminin dördüncü deneme lansmanı Perşembe günü Teksas’tan kalkışa hazırlanıyor.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar