Perşembe, Haziran 27, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBu Dubaili Göçmen arabaları bir profesyonel gibi Tamir Ediyor; Şimdi, Diğer Kadınlara...

Bu Dubaili Göçmen arabaları bir profesyonel gibi Tamir Ediyor; Şimdi, Diğer Kadınlara Da Aynı Şeyi Öğretiyor

Dubai’de ikamet eden Jowana Burgen, kadınları arabalarla daha konforlu hale getirme misyonunda. Geçen yıl Bae’ye taşınan Kanadalı göçmen, sadece kadınlara özel sınıflar düzenliyor, araba bakımının temellerini öğretmek, dahil olmak üzere, patlak lastiğin nasıl değiştirileceği ve silecek lastiklerinin nasıl değiştirileceği. “Arabalar korkutucu olabilir, özellikle de onlara bakmak için her zaman bir başkasına güvendiyseniz” dedi. “Amacımız bu engelleri yıkmak ve kadınlara bununla başa çıkabileceklerini göstermek.” Dubai’deki son oturumunda Jowana, bir katılımcının hikayesinin onu gülümsettiğini söyledi. “O dışarıdayken arabası bozuldu” dedi. “Kimse ona yardım etmek için durmadı. Sonunda durup lastiğini değiştirmesine yardım eden bir kadındı. Mahsur kalan başkalarına yardım etmek için duran kadın olmak istediğini söyledi. Arabalara nasıl bakılacağı hakkında daha fazla şey öğrenmenin çok tatlı bir nedeni olduğunu düşündüm.”

 

‘Düzelt’ kızı olmak

Jowana, Kanada’da sadece annesi ve kardeşleriyle birlikte büyüdüğünü, hızla evdeki ‘tamir eden’ kız olduğunu söyledi. “Babam Ürdün’de yaşıyordu, bu yüzden evde bir şey kırıldığında onu tamir edecek kişi ben olurdum” dedi. “Kısa süre sonra bir şeyleri tamir etmekten ve makineleri kullanmaktan zevk almaya başladım.” 2019’da üniversitede okurken Jowana’nın lastiği patladı ve arabasını garaja çekti. “Bunu yapan adamı izlerken, aletlerim olsaydı onun yaptığını kolayca yapabileceğimi fark ettim” dedi. “Ayrıca bunu yaptığım için benden çok para istedi.” Bundan kısa bir süre sonra babası, arabasının bir geri çağırma listesinde olup olmadığını kontrol etmesini istedi. “Pontiac G5 kullanıyordum ve kontak anahtarı sorunu nedeniyle geri çağırma yapıldı” dedi. “Babam kontrol etmemi istedikten sonra, arabamın geri çağrılacak listede olduğunu fark ettim, ancak onlarla kayıt yaptırmadığım için satıcı ile iletişime geçmedim. Arabalar hakkında ne kadar az şey bildiğimi eve götürdü.” Bu olaylarla Jowana, arabalar hakkında öğrenebileceği her şeyi öğrenmeye ve bilgiyi yaymaya karar verdi. “Kanada’da kadınlar için çeşitli atölye çalışmaları düzenlemeye başladım” dedi. “Böyle bir çalıştaydan sonra bir bayan bana onlar için minnettar olduğunu söyleyerek e-posta gönderdi. Kocası arabasına bakardı ve ölümünden sonra, arabaya nereden başlayacağı konusunda bir kayıptı. Bu çok dokunaklı bir mesajdı.”

Dubai’ye geliyor

Yaklaşık Dh250-Dh300 olarak fiyatlandırılan seans 4-5 saat sürüyor ve araç sıvılarının nasıl kontrol edileceği, acil durumlarda ne yapılacağı, bir arabanın nasıl çalıştırılacağı ve gösterge paneli sembollerinin ne anlama geldiği gibi çeşitli konuları kapsıyor. ”Birçok kadının, çoğu sigorta şirketinin bir arıza veya kaza durumunda ücretsiz araç çekme hizmeti sunduğunu bile bilmemesi şaşırtıcıydı” dedi. “Son seansımdan bir gün sonra bir bayan bana mesaj attı ve atölyem sayesinde motorunun aşırı ısındığını ve ne yapacağını tam olarak bildiğini söyledi.” Jowana, gelecekte bu tür oturumların daha geniş çapta sunulacağını umuyor. ”Bunu üniversitelere, okullara getirmek ve hatta bazı uygulamalı eğitimi sürücü okullarına entegre etmeye çalışmak istiyorum” dedi. “Ülkenin dört bir yanındaki kadınların arabalarını kullanma konusunda kendinden emin olduklarından ve araç bakımının temellerini bildiklerinden emin olmak istiyorum.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar