Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEkonomiBireysel FinansBu Hafta Yatırımcılar için Önemli Temalar

Bu Hafta Yatırımcılar için Önemli Temalar

2024’ün ilk yarısının son ayı başlarken, dünya çapındaki finansal piyasalar kendilerini kritik bir noktada buluyor. Ekonomik veriler, büyüme ve daha fazla politika sıkılaştırma potansiyeli ile ilgili devam eden endişelerin hafiflettiği enflasyonu hafifletme belirtileriyle karışık bir tablo ortaya koymaktadır. Merkez bankaları farklı yollarla boğuşurken, petrol fiyatları üretim kararlarına duyarlı olmaya devam ediyor.

Analistler, bu hafta bir dizi ekonomik verinin yatırımcıların ilerleyişinin tonunu belirleyeceğini söyledi.

Makroekonomik veriler

En güçlü gösterge, yatırımcılara dünyanın en büyük ekonomisinin durumu hakkında fikir verecek olan ABD aylık tarım dışı bordrolar raporu olacak. Raporun bulguları, Federal Rezerv’in faiz indirimleri veya zamlarla ilgili karar vermesini etkileyebilir. Dirhem ABD dolarına sabitlendiğinden ve BAE Merkez Bannk’ın faiz kararları Fed’inkini yansıttığından, bu BAE’deki yatırımcılar için kritik öneme sahiptir.

Fed, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin esnek kalmasını ve uzun vadeli beklentilerin üzerinde bir seviyeyi korumasını bekliyor. Benzer şekilde, Fed politika yapıcıları, uyguladıkları sıkılaştırmaya rağmen önümüzdeki birkaç yıl içinde işsizliğin maddi olarak artacağını öngörmüyorlar. “Bize göre, ilk işsizlik taleplerinin uzunca bir süre içinde en üst seviyeye çıkmasıyla birlikte, kapsamlı işgücü piyasası araştırmaları iş büyümesini abartıyor olabilir. Böylece, işgücü piyasası yakın vadede bizim için kilit bir odak noktası olacak, ”Franklin Gelir Yatırımcıları Baş Yatırım Sorumlusu Edward Perks bir notta yazdı.

Faizlere bağlı kalarak, Avrupa Merkez Bankası ve Kanada Merkez Bankası’nın enflasyon soğudukça borçlanma maliyetlerini düşürmesi bekleniyor. Analistler, hizmet sektöründeki sabit enflasyon, beklenenden daha hızlı bir ekonomik toparlanma ve ücret artışının hızlanması nedeniyle Haziran ayının ötesindeki görünümün belirsizliğini koruduğunu belirtti.

Saxo Bank Mena CEO’su Damian Hitchen şunları söyledi: “Yatırımcılar bu hafta muhtemelen siyasi gelişmelere odaklanacak, Meksika’da Claudia Sheinbaum’un tarihi seçimine, Modi’nin Hindistan’daki partisini destekleyen anketlerden çıkmaya ve Güney Afrika’nın anc’nin çoğunluğunu kaybettikten sonra rakiplerine kur yapmasına dikkat edecekler. Bu sonuçlar bölgesel politikaları ve piyasa duygularını şekillendirebilir. Genel olarak, temalar siyasi istikrar, enerji dinamikleri ve para politikası yönü etrafında dönerek çeşitli sektörlerde ve coğrafyalarda yatırım kararlarına rehberlik eder.”

Sabit getirili

Kurumsal tahvil getirileri, 2020’deki tarihsel en düşük seviyelere gerilemelerinin ardından 2022’de yüksek seviyelere yükseldi. “O zamandan beri, verim, son on buçuk yılda gördüklerimize göre çok çekici bulduğumuz şeydi. Örneğin, yatırım amaçlı şirket tahvilleri için kuponlar (şu anda sabit getirili tercih ettiğimiz sektör) yüzde 5,5 civarındaydı.5 Bize göre bu, özellikle süreyi uzatmayı ve faiz oranlarındaki daha uzun vadeli bir normalleşmeden potansiyel olarak yararlanmayı düşündüğümüz için iyi bir fırsat sağlayabilir. ”dedi.

Geçen yılki küresel yüksek verim, ABD doları cinsinden yüzde 12 ila yüzde 13 arasında yıldız getirileri gördü. Analistler, bu tür bir performansın bu yıl tekrarlanmasının son derece zor olacağına inanıyor. “Ancak, küresel yüksek verim içinde devam eden birçok iyi şey var. Şirketler, güçlü küresel makroekonomik koşullarla desteklenen çok güçlü temellere sahiptir. Ve şu anda piyasaya gelen arz miktarını aşan küresel yüksek getirili tahvillere çok fazla talep var. Bu, değerlemeleri destekleyecek ve 2024’te yaklaşık yüzde 5 ila yüzde 7’lik bir getiri elde edeceğinizi düşünüyoruz, ”diyor Varlık yönetimi şirketi Payden & Rygel’in direktörü ve küresel kredi stratejisti Tim Crawmer.

Crawmer, bankacılık sektöründeki en iyi fırsatları görüyor. “Küresel olarak daha güçlü sistemik açıdan önemli bankalardan elde edilen sermaye benzeri menkul kıymetlerin çoğunun, diğer banka dışı yüksek getirili ihraççılara kıyasla cazip değerlemeler sunduğunu gördük. Bunun çoğu, insanların geçen yıl Credit Suisse’e olanlar hakkında hala kötü anıları olduğu için. Bu da değerlemeleri ucuza tuttu ve şu anda orada fırsatlar görüyoruz ”dedi.

Ham petrol

Emtia piyasasında, Petrol ihraç eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin topluca Opec + olarak bilinen petrol üretim kesintilerini 2025 yılına kadar uzatma kararı, küresel petrol piyasasında dalgalanmalar yaratarak karışık tepkilere neden oldu ve fiyatlar, pazar payı ve içindeki dinamikler üzerindeki etkisi hakkında sorular sordu. yapımcı grubu.

Kısa vadede, kesintilerin uzatılmasının petrol fiyatlarını desteklemesi ve potansiyel olarak onları daha da yükseltmesi muhtemel. Azalan arz, özellikle küresel talep sağlam kalırsa, daha sıkı bir pazar yaratabilir. Ancak analistler, piyasanın bazı kesintilerde fiyatlandırdığını ve ani fiyat etkisini sınırladığını öne sürüyorlar.

Uzun vadede, resim daha az net. “Kesintiler fiyatları yüksek tutabilirken, gönüllü indirimlerin kademeli olarak gevşemesi Opec +’ın piyasayı dengeleme ve aşırı fiyat artışlarından kaçınma niyetinin sinyallerini veriyor. Ek olarak, küresel ekonomik büyüme, jeopolitik gerilimler ve enerji geçişi gibi faktörler önümüzdeki yıllarda petrol fiyatlarını önemli ölçüde etkileyebilir ”dedi.

Bitcoin 69.117 dolardan işlem görüyor ve yaklaşık% 2’lik bir artış göstererek yükseliş eğilimi gösteren bir Bitcoin fiyat tahmini sergiliyor. “Fiyat hareketi, alım faizini gösteren 68.500 dolar civarında bir yükseliş mumu ve yukarı yönlü momentumun devam ettiğini gösteren 68.100 dolarlık bir yükseliş EMA geçişi içeriyor. Pivot noktası, yükseliş eğilim çizgisiyle desteklenen 68.342 $ ‘dır. Kilit direnç seviyeleri 69.543, 70.610 ve 71.494 dolar, destek seviyeleri ise 67.311, 66.650 ve 65.932 dolar “dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar