Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaBüyük Bir Değişiklikle Google, Arama Sonuçlarında Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Yanıtları Kullanacak

Büyük Bir Değişiklikle Google, Arama Sonuçlarında Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Yanıtları Kullanacak

Salı günü Google, son 25 yılın en büyük arama motoru güncellemelerinden birinde, ABD’deki kullanıcılar tarafından yapılan çevrimiçi sorgulara yapay zeka tarafından oluşturulan yanıtları sunacağını söyledi.

Google CEO’su Sundar Pichai, Kaliforniya’daki bir etkinlikte yaptığı açıklamada, “Bu tamamen yenilenen deneyimi, ‘AI genel bakışlarını’ ABD’deki herkese bu hafta başlatmaya başlayacağımızı duyurmaktan heyecan duyuyorum” dedi.

Bu özelliğin yakında diğer ülkelerde de mevcut olacağını da sözlerine ekledi.

Değişiklikle birlikte, Google’ın arama sonuçlarının çoğu, bağlantıların ve özelliklerin daha tipik olarak açılmasından önce sayfanın en üstünde bir AI “genel bakış” özelliğine sahip olacak.

Google’ın Gemini AI teknolojisi tarafından oluşturulan arama motorunun AI yanıtları, bilgileri sağlayan çevrimiçi kaynaklara bağlantılar içeren bir veya iki paragraf açıklama sunar.

Google Arama ekibi patronu Liz Reid, “Aklınızdan geçenleri veya yapmanız gerekenleri – araştırmadan planlamaya ve beyin fırtınasına kadar – sorabilirsiniz ve Google ayak işlerini halledecektir” dedi.

Değişiklik, Şaşkınlık gibi yapay zeka destekli arama motorlarının artan baskısına ve chatgpt’nin yaratıcısı openaı’nin kendi yapay zeka arama aracını oluşturduğuna dair tekrarlanan söylentilere bir cevap gibi görünüyor.

İçerik oluşturucular ve küçük yayıncılar, kullanıcıların artık bilgi bulmak için web sitelerine tıklamayacaklarından korkarak değişiklik konusunda gergin.

Araştırma firması Gartner, tanıtımdan dolayı arama motorlarından web’e gelen trafiğin 2026 yılına kadar yüzde 25 düşeceğini tahmin ediyor.

Google, ChatGPT tarzı sohbet robotlarının işini etkileyebileceği önerisini geri çekti.

Reid, “AI İncelemeleriyle insanların Aramayı daha fazla kullandığını ve sonuçlarından daha memnun olduklarını gördük” dedi.

“Sorunuzu birden fazla aramaya ayırmak yerine, aklınızdaki tüm nüansları ve uyarıları göz önünde bulundurarak en karmaşık sorularınızı tek seferde sorabilirsiniz.”

Google’ın duyurusu, Google’ın Mountain View, California’daki yıllık G / Ç geliştiricileri konferansını açan yapay zeka odaklı bir açılış sunumunun parçasıydı.

Reid’e göre, şirket yakında sorgu kaynağı olarak video içeriğine dayalı aramalara AI uygulamasını test etmeye başlayacak.

Bu tür çok modlu sorgular, openaı’nin içerik üretebilen veya ses, metin veya görüntülerdeki komutları anlayabilen amiral gemisi modeline yapılan bir güncelleme olan GPT-4o’nun Pazartesi günü Openaı’nin yayınlanmasının öne çıkan özellikleri arasındaydı.

Openaı’nin teknolojisindeki güncellemesinin son derece konuşkan olduğu kanıtlandı – şakaları kırabiliyor, şarkı yazabiliyor ve bir öğrenciye cebir öğretmesine yardımcı olabiliyordu.

Google, OpenAI gibi, yapay zekasından bir akıllı telefondaki video kamera ve diğer asistan benzeri beceriler aracılığıyla çevresini tanımasını isteyen personel demolarını da gösterdi.

Gemini Deneyimlerine ve Google genel müdür Yardımcısı Sissie Hsiao’ya göre bu yetenek “konuşkan, sezgisel ve yardımcı” olacak şekilde tasarlanmıştır.

“Şimdiye kadarki en zeki ve kişiselleştirilmiş İkizler ile işbirliği yapabilirsiniz.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar