Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaÇin ve Avustralya Pasifik Etki Yarışında Binalar, Uçak Pistleri Bağışladı

Çin ve Avustralya Pasifik Etki Yarışında Binalar, Uçak Pistleri Bağışladı

Çin, Vanuatu’da bir başkanlık binası kompleksi bağışlarken, Avustralya ve Yeni Zelanda, Pasifik Adaları bölgesindeki nüfuz rekabetinin ortasında komşu Solomon Adaları’nda 55 milyon dolarlık bir havaalanı açtı.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, Yeni Zelanda ve Avustralya tarafından finanse edilen Batı Eyaletindeki 55 milyon dolarlık (36,55 milyon dolarlık) hava sahasını teslim etmek için Salı günü Solomon Adaları’ndaydı.

Törende yer alan Solomon Adaları Başbakanı Yeremya Manele’nin, geçen hafta Avustralya’yı ziyaret ettikten sonra roldeki ilk yurtdışı ziyaretinde yakında Çin’e gitmesi bekleniyor.

Manele, Cumartesi günü Solomon Adaları’na döndükten sonra medyaya verdiği demeçte, Solomon Adaları’nın Avustralya’dan önümüzdeki on yıl içinde yerel polis alımını finanse etmesini istediğini, böylece ulusun iç güvenlik için “kendimize bakabileceğini” söyledi.

Manele, Nisan ayında seçilen yeni hükümetin güvenlik düzenlemelerini gözden geçirmesine rağmen, Solomon Adaları’nın Çin ve Avustralya ile güvenlik bağları olduğunu söyledi.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Mao Ning Salı günü Pekin’de düzenlediği düzenli basın brifinginde, “Çin, Vanuatu ve Solomon Adaları da dahil olmak üzere Pasifik Adası ülkeleriyle dostane işbirliği geliştirmeye kararlı” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar