Pazar, Haziran 30, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaÇin'in Haziran Ayı Fabrika Faaliyeti Yeniden Sözleşme İmzaladı

Çin’in Haziran Ayı Fabrika Faaliyeti Yeniden Sözleşme İmzaladı

Resmi bir anket Pazar günü yaptığı açıklamada, Çin’in üretim faaliyeti Haziran ayında ikinci bir ay düşerken, hizmet faaliyeti beş ayın en düşük seviyesine geriledi ve ekonomi ayağa kalkmak için mücadele ederken daha fazla teşvik çağrılarını canlı tuttu.

Haziran ayında 49.5 olan Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Mayıs ayından bu yana değişmedi, büyümeyi daralmadan ayıran 50 işaretinin altında ve bir Reuters anketinde medyan 49.5 tahmini ile uyumluydu.

Economist Intelligence Unit’in kıdemli ekonomisti Xu Tianchen, “Gözlemimiz, resmi pmı’nın bu yıl en büyük ekonomik itici güç olan mevcut ihracat ivmesini tam olarak yakalayamadığı için, gerçek endüstriyel faaliyet verilerden daha güçlü olmalıdır” dedi.

Yine de Xu, dış ve iç talebin Çin’in üretim kapasitesini emmek için nispeten yetersiz kaldığını ve bunun üretici fiyatlarında toparlanmayı önleyeceğini de sözlerine ekledi.

NBS anketi, Haziran ayında bir alt üretim endeksinin 50’nin üzerinde olmasına rağmen, diğer yeni sipariş endekslerinin, hammadde stoklarının, istihdamın, tedarikçi teslimat sürelerinin ve yeni ihracat siparişlerinin daralma bölgesinde olduğunu gösterdi.

Çin’in ihracatı Mayıs ayında tahminleri aştı, ancak analistler jürinin Pekin ile Batı ekonomileri arasındaki artan ticaret gerilimi göz önüne alındığında ihracat satışlarının sürdürülebilir olup olmadığı konusunda hala dışarıda olduğunu söyledi. Bu arada, uzun süren bir emlak krizi iç talebi sürüklemeye devam ediyor.

Tüketicilerin temkinli olması ve İşçi Bayramı tatilinin hızla artmasıyla birlikte, hizmet ve inşaatı içeren imalat dışı PMI, Aralık ayından bu yana en düşük seviye olan Mayıs ayındaki 51,1’den 50,5’e düştü.

Hizmet pmı’si beş ayın en düşük seviyesi olan 50,2’ye düştü ve inşaat pmı’si geçen yılın Temmuz ayından bu yana en zayıf okuma olan 52,3’e geriledi.

Analistler, Çin’in kısa vadede daha fazla politika destek önlemi almasını beklerken, hükümetin mali teşviki artırma taahhüdünün iç tüketimin daha yüksek bir vitese geçmesine yardımcı olduğu görülüyor.

“Zayıf PMI rakamları doğal olarak Çin hükümetinden daha destekleyici politikalar talep ediyor. Bununla birlikte, Çin para birimi baskı altında olduğu için para politikasını gevşetme alanı şu an için sınırlıdır “dedi Guotai Junan International’ın baş ekonomisti Hao Zhou.

Ekonomistler ve yatırımcılar, 15-18 Temmuz tarihlerinde yapılacak Üçüncü Genel Kurulun beş yıllık toplantı için Çin’in önde gelen yüzlerce Komünist Partisi yetkilisinin Pekin’de toplanmasını bekliyorlar.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar