Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Çalışanlar Evde Yapılan Ekstra işler için Fazla Mesai ücreti Talep Edebilir...

Dubai: Çalışanlar Evde Yapılan Ekstra işler için Fazla Mesai ücreti Talep Edebilir mi?

Soru: Dubai merkezli bir şirkette çalışıyorum. Ben üst düzey bir yöneticiyim ama yönetici pozisyonunda değilim. Sahip olduğum iş miktarı o kadar yoğun ki günde en az iki saat fazladan çalışıyorum. Ayrıca, işimi tamamlamak için dizüstü bilgisayarımdan evden giriş yapmam gerekiyor. Bu yasal mı? Peki bunu nasıl ele alacağım?

Cevap: Dubai’de bir anakara şirketi tarafından istihdam edildiğiniz varsayılmaktadır. Bu nedenle, BAE’de İş ilişkilerini Düzenleyen 2021 tarihli 33 sayılı Federal Kanun (iş Kanunu) ve kararnamenin uygulanmasına ilişkin 2022 tarihli 1 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı hükümleri geçerlidir.

BAE’de normal maksimum çalışma saatleri günde sekiz veya haftada 48 saattir, Bu iş Kanununun 17 (1) maddesine uygundur.

Bir işveren, bir çalışanı günde iki saat fazla mesai yapmaya çağırabilir. Ancak üç haftalık maksimum çalışma saatleri 144 saati geçemez. Bu, İş Kanunu’nun 19 (1) maddesi gereğince, “İşveren, işçiye günde iki saati geçmemek kaydıyla normal çalışma saatleri içinde fazla mesai yapması talimatını verebilir. İşçiye, bu Yönetmelikte belirtilen şartlar ve kurallar dışında, bu süreden fazla çalışması talimatı verilemez. Her durumda, toplam çalışma saatleri her üç haftada bir 144 saati geçmemelidir.”

Fazla mesai yapan bir çalışan temel ücrete ve temel ücretin en az yüzde 25’ine ek tazminat olarak hak kazanır. Ayrıca, çalışanın akşam 10 ile sabah 4 arasında fazla mesai yapması durumunda, bir çalışan temel ücrete ve temel ücretin en az yüzde 50’sine ek tazminat olarak hak kazanır.

Bu, aşağıdakileri belirten İş Kanunu’nun 19 (2) ve (3) maddeleri kapsamındadır:

“Çalışma koşulları, işçinin normal çalışma saatlerinden fazla çalışmasını gerektiriyorsa, fazla süre, işçinin normal çalışma saatlerine karşılık gelen maaşa eşit bir maaş alacağı fazla mesaiyi temsil eder. temel maaş artı en az olmayan bir artışa göre hesaplanır (25) bu maaşın yüzde yirmi beşi.”, “Çalışma koşulları, çalışanın akşam 10 ile sabah 4 arasında fazla mesai yapmasını gerektiriyorsa, çalışanın fazla mesai ile ilgili olarak, temel maaşa göre hesaplanan normal çalışma saatleri için öngörülen maaşı artı yüzde elliden (% 50) az olmayan bir artışı alma hakkı olacaktır bu maaşın.”
Ancak yönetici ve denetleyici pozisyonda olan çalışanlar fazla mesai ücreti almaya hak kazanmazlar. Bu, 2022 tarihli 1 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 15 (4) (b) maddesine uygundur.

Yukarıda belirtilen kanun hükümlerine dayanarak, işvereninizle üst düzey yönetici olmanıza rağmen yönetici pozisyonunda olmadığınız için işvereniniz tarafından fazla mesai için fazla mesai ödemelerine hakkınız vardır. İşvereninizin fazla mesai için size ödeme yapmaması durumunda, işvereninize karşı İnsan kaynakları ve Emirlik Bakanlığı’na şikayette bulunmayı düşünebilirsiniz.

Ashish Mehta, Ashish Mehta & Associates’in kurucusu ve Yönetici Ortağıdır. Dubai, Birleşik Krallık ve Hindistan’da hukuk uygulama yetkisine sahiptir. Firmasının tüm detayları: www.amalawyers.com . Okuyucular sorularını şu adrese e-posta ile gönderebilir: news@khaleejtimes.com veya onları Legal View, Khaleej Times, Posta Kutusu 11243, Dubai’ye gönderin.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar