Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Çocukların Dairelerin Ortak Alanlarında Oynaması Yasadışı mı?

Dubai: Çocukların Dairelerin Ortak Alanlarında Oynaması Yasadışı mı?

Soru: Dubai’de yakınlarda park veya açık alan bulunmayan çok katlı bir dairede kalıyoruz. Komşu dairelerden bazı çocuklar ortak alanda oynamak için bir araya gelirler. Oyunlar topları veya oyuncakları içermez ve çocuklar çoğunlukla renklendirir, kart oynar veya sadece konuşur. Bu etkileşimler genellikle sessizdir. Ancak bina yönetimimiz bazı kiracılara uygulamanın yasa dışı olduğunu söyleyen bir e-posta gönderdi. Bu doğru mu? Yasal haklarımız nelerdir? Çocukların fiziksel olarak bir araya gelmelerini ve sessizce etkileşime girmelerini engelleyebilir mi?

Cevap: Dubai Emirliği’nde bir binanın ortak alanları, Dubai Emirliği’nde Müştereken Sahip Olunan Gayrimenkulün Mülkiyetine İlişkin 2019 tarih ve 6 sayılı Kanunun 2. Maddesinde (‘Dubai Müştereken Sahip Olunan Gayrimenkul Kanunu’) “Ortak kısımlar: Ortak kısımlar” olarak tanımlanmıştır. ortak mülkiyete ait gayrimenkullerin, site planında gösterildiği gibi, birimlerin sahipleri ve sakinleri tarafından ortak kullanım için belirlenmiştir.”

Ayrıca, bir binanın ortak alanları eşikleri, salonları ve girişleri içerebilir. Bu, Dubai’nin Müştereken Sahip Olunan Gayrimenkul Yasasının 7 (a) (2) maddesine uygundur ve “: Bir binanın ortak kısımları, bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakileri içerir:

– site planında aksi belirtilmedikçe, eşikler, salonlar, park koridorları, girişler, acil çıkışlar; ve dış duvarlardaki pencereler.”

Bir apartman sakininin veya kiracısının bina yönetimi yönetmeliklerine uyması yükümlülüğüdür. Bu, Dubai’nin Ortaklaşa Sahip Olunan Gayrimenkul Kanununun 6 (b) ve 16 (a) maddelerine uygundur. Kanun hükümleri aşağıdaki gibidir:

Dubai’nin Ortaklaşa Sahip Olunan Gayrimenkul Yasasının 6 (b) Maddesi.

“Bir kiracı, hükümlerinin o kiracı için geçerli olduğu ölçüde, ana topluluk beyanı, tüzüğü ve bina yönetimi yönetmeliği ile geliştiriciye, mal sahibine, diğer birimlerin sakinlerine ve sahipler komitesine karşı bir yükümlülük altında olacaktır.”

Dubai’nin Ortaklaşa Sahip Olunan Gayrimenkul Kanununun 16 (a) Maddesi

“Bir mal sahibi, kendisi ve kiracının diğer mal sahiplerine ve kiracılara, mal sahipleri komitesine ve yönetim kuruluşuna tüzüğe, ana topluluk beyanına ve bina yönetimi yönetmeliğine uyma yükümlülüğü altında kalması koşuluyla birimini kiralayabilir.”

Ayrıca, Dubai’deki bir mülkün ortak alanlarının yönetimi, Dubai’nin Emlak Düzenleme Kurumu tarafından yönetilen binanın yönetim şirketinin sorumluluğundadır. Bu, Dubai’nin Ortaklaşa Sahip Olunan Gayrimenkul Kanununun 18 (3) maddesi gereğince düzenlenmiştir.

Bir apartmanın ortak alanlarının genel kullanımına ilişkin apartman kiracılarının uyumsuzluğu durumunda, bina yönetimi, kiracıların kira sözleşmesinin sona ermesinden önce tahliyesini çekebilecek herhangi bir ihlal ve kiracıların tekrarlanan ihlallerine dikkat çekebilir. Bu, Dubai Emirliği’ndeki Ev Sahipleri ile Kiracılar arasındaki İlişkiyi Düzenleyen 2007 tarihli ve 26 sayılı Kanunda değişiklik yapan 2008 tarihli ve 33 sayılı Kanunun 25 (1) (f) maddesi uyarınca, “Bir ev sahibi, kira sözleşmesinin sona ermesinden önce kiracının taşınmazdan tahliyesini talep edebilir kiracının taşınmazı kiralandığı amaç dışında bir amaçla kullanması veya taşınmazı emirlikte yürürlükte olan planlama, inşaat ve arazi kullanım yönetmeliklerini ihlal edecek şekilde başka bir şekilde kullanması durumunda.”

Yukarıda belirtilen kanun hükümlerine dayanarak, komşularınızın çocukları, ortak alanların kullanımına ilişkin bina yönetimi yönetmeliklerine uymalıdır. Bu aynı zamanda bina yönetiminde ve / veya binadaki diğer sakinlerde bir sıkıntıya neden olabilir ve bina yönetimi veya binanın diğer sakinleri, kart oyunları oynayan veya zeminin ortak alanlarında sözlü iletişim kuran çocukların ebeveynlerine şikayette bulunmak için Dubai Polisine başvurabilir apartmanında.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar