Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Dh350 Hava Taksisi, Seyahat Süresini 45 Dakikadan 10 Dakikaya İndirecek

Dubai: Dh350 Hava Taksisi, Seyahat Süresini 45 Dakikadan 10 Dakikaya İndirecek

Dubai sakinleri birkaç yıl içinde şehir genelinde hava taksileri ile uçabilecekler – ve maliyeti? Yolcu başına Dh350, Khaleej Times öğrendi. ABD merkezli havacılık firması Joby, kt’ye 2025 yılı sonuna kadar Dubai’de kalkması beklenen uçan taksinin önizlemesini verdi. Binicilerin gökyüzünden nefes kesen şehir manzarasının keyfini çıkaracağından eminiz – ancak manzaranın ötesinde, trafik sıkışıklığını yakınlaştırmak isteyenler için uçan bir taksi pratik bir seçim haline geliyor. Joby’nin operasyon başkanı Bonny Simi, bu uçakların Dubai’deki iki konum arasındaki seyahat süresini yaklaşık yüzde 70 azaltabileceğini söyledi. “Dubai [Uluslararası] Havaalanından Palm Jumeirah’a karayolu ile seyahat etmek yaklaşık 45 dakika ila bir saat sürüyor. Bir hava taksisi ile sadece 10 ila 12 dakika sürecek “dedi. Bu fütüristik yolculuk dört yolcuyu ve pilotu barındırabilir. Bagaj için de yeterli depolama alanı var.

 

Simi, ”Bu hava taksileri Dubai sakinlerine konforlu, sorunsuz ve rahat bir seyahat deneyimi sunacak” dedi. Uçak 500 ila 1.000 metre yükseklikte uçarken, yolcular sadece 45 desibel gürültü seviyesiyle sakin ve doğal bir uçuşa hazır. “Yükseklik seyahat mesafesine bağlı olacaktır. Daha uzun bir mesafe için uçak yerden yaklaşık 1.000 metre yüksekten uçacak ve daha kısa bir mesafe için 500 metre ile 100 metre arasında uçacak “dedi. Ticari lisansa sahip bir pilot, uçağa uyarlanmış altı ila 8 haftalık bir eğitim programından sonra uçağı uçuracak. ”[Bu eğitim] pilotların gökyüzünde güvenli ve verimli bir şekilde gezinmede ustalaşmasını sağlıyor” dedi. Yolcular, Joby tarafından geliştirilecek bir uygulama aracılığıyla hava taksi yolculuklarını rezerve edebilecekler. Ayrıca Uber’de bir yolculuk rezervasyonu yapabilecekler. Gemide sadece bir yolcu olsa bile, hava taksisi kalkışa hazır olacaktır.

 

Bonny Simi’nin

Yolculuklar arasında şarj

Simi, hava taksisinin de sadece 10 dakikada yüzde 0’dan yüzde 100’e tamamen şarj olabileceğini söyledi. “Dikey limanlara indikten sonra yer personeli, yolcular inmeden önce şarj noktalarını derhal bağlayacak. Yeni yolcular bindikten ve uçak kalkışa hazırlandıktan sonra, fişler hızla çıkarılır ve yolcu geçişleri arasındaki süre boyunca şarj işlemi tamamlanır ”dedi.

Bir helikopter gibi, birleşik uçak

Üreticiye göre uçak “olağanüstü stabilite” ile çalışıyor. Bir uçağın yumuşak ivmesi ile bir helikopterin dikey kalkış yeteneklerine sahiptir.

 

“Dikeyden yatay yönelime sorunsuz bir şekilde geçiş yapan altı tahrik ünitesi tarafından desteklenmektedir. Tek bir şarjla yaklaşık 160 km’lik mesafeleri kapsayan 320 km / saate varan hızlara hızla ulaşabilir.” Uçak altı pervane ile donatılmıştır ve her birinin iki motoru vardır. Simi, ”Her hava taksisi, uçuş sırasında benzersiz güvenilirlik sağlayan 12 motor ve dört pil ile donatılmıştır” dedi ve güvenliğin her şeyden önemli olduğunu da sözlerine ekledi. İlk aşamalarda, Dubai Havaalanı, Palm Jumeirah, Dubai Şehir Merkezi ve Dubai Yat Limanı gibi Dubai’nin kilit merkezlerinde inşaat için dört dikey liman yapılması planlanıyor. “Gelecekte, kulelerin üstünde dikeylerimiz olabilir. Pek çok geliştirici, birçokları için birincil seyahat modeli olabileceğinden, gelecekte bunu kendi toplulukları içinde isteyecektir “dedi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar