Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAfrikaDubai: İngiltere'den Nijerya'ya Tek Başına Giden ilk Kadınla Tanışın, Hepsi Küçük Bir...

Dubai: İngiltere’den Nijerya’ya Tek Başına Giden ilk Kadınla Tanışın, Hepsi Küçük Bir Peugeot 107’de

Pelumi Nubi seyahat etmekten her zaman keyif almıştır, ancak bu Ocak ayında şimdiye kadarki en heyecan verici ve potansiyel olarak riskli yolculuğuna çıktı. Nijerya’da doğup İngiltere’de büyüyen 29 yaşındaki çocuk, dünyada Londra’dan Lagos’a tek başına giden ilk kadın oldu. Afrika mirası hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmayı amaçlayan 12.000 kilometrelik destansı yolculuk, 74 günde 17 ülkeyi gezerken, para kazanmak için vahşi kamp yaparken gördü. Günde beş ila altı saatlik sürüşü içeren belki de en dikkat çekici unsur, hepsini 11 yaşındaki küçük bir Peugeot 107’de yapmış olmasıdır.

Bir dayanıklılık hikayesi

Dubai sakini, ”Dünyaya esneklik, kararlılık ve sizin için mevcut olandan en iyi şekilde yararlanarak neler başarabileceğinizi göstermek istedim” dedi. “Seyahati planlamaya ilk başladığımda, bunu 4×4’te yapacağımı hayal ettim. Ama zaten pahalı bir proje olduğunu kanıtlıyordu ve yeni bir arabaya param yetmiyordu. Bu yüzden, 2023’te Dubai’ye taşındığımdan beri Londra’da tuttuğum Peugeot’umda yapmaya karar verdim.” Sevgiyle “yolumu aydınlatan Tanrı” anlamına gelen bir ifade olan Oluwa-Lumi olarak bilinen Nubi, arabasını özel yapım katlanabilir bir yatak ve mutfak alanıyla donattı. 9.000 Dh’nin üzerinde benzin ve çok dikkatli planlama gerektiren yolculuk zordu, ancak şaşırtıcı yeni insanlar ve yerlerle doluydu.

 

“Sürücüler tamamen boşalıyordu. Bunun gibi uzun yolculuklar yapan çoğu insanın bir destek ekibi vardır, ancak tamamen kendi başımaydım ve tüm lojistikten sorumluydum. Bazen o kadar yorgundum ki yolun kenarında durup kestirirdim ”diye açıkladı. “Lumi’nin arazilerde hayatta kalamayacağını düşündüğüm birçok zaman oldu, ama oraya vardık. Hayatımın en inanılmaz yolculuğuydu. Kadınlara büyük hayaller kurmaları, temsil yaratmaları ve dünyanın görmesi için Nijerya ve Batı Afrika’nın güzelliğini vurgulamaları için ilham vermek istemeye başladım. Sanırım hepsini başardım.”

 

Gezisinin öne çıkan birçok özelliği arasında Senegal yemeklerini tatmak, Gambiya plajlarında dinlenmek ve Sierra Leone’yi keşfetmek yer alıyor. “Nijerya’yı daha önce ziyaret etmiştim, ama sadece aileyi ziyaret etmek için. Batı Afrika’yı hiç doğru dürüst keşfetme şansım olmadı ve müziği, yemeği ve tüm havayı çok sevdim.” “Uyuyan trene Moritanya çölünde binmek, sonsuza dek benimle kalacak başka bir anı. Afrika genellikle bazı gezginler tarafından göz ardı edilir, ancak sunabileceği çok sayıda inanılmaz manzara ve deneyime sahiptir. Çok özel bir geziydi.”

Hayatı tehdit eden kaza

Ancak Liberya ile Fildişi Sahili arasındaki sınırı geçen korkunç bir trafik kazası neredeyse yolculuğunun kısa kesilmesine neden oluyordu. “Çılgın, uydurma bir ücret ödemeyi reddettikten sonra sınır devriyesi beni dokuz saat orada tuttu. Sonunda sıralandığında ve karanlıkta uzaklaşırken, yolun karşısına park edilmiş ve ışıkları yanmayan bir kamyona çarptım.” “Her şey çok hızlı oldu ve arabanın önünü yok etti. Korkunçtu ve ben de yerel dili konuşmuyordum. Neyse ki bir SIM kartım vardı ve ailemi eve çağırabildim. Ama sanırım seyahat ederken aldığın risk bu, bir noktada işler ters gidecek.” Kaza mahallinde Nubi’ye yardım eden yerel bir genç bayan, onunla iki gün hastanede kaldı ve başka bir yerel, arabası tamir edilirken on gün evlerinde kalmasına izin verdi. “Yabancılardan aldığım nezaket olağanüstüydü” dedi. “Birçoğu bana yardım etmek için elinden geleni yaptı. Gine’de az önce yoldan geçen başka bir adam, bazı engebeli yollarda gezinmeme yardım etmek için saatler harcadı. Benim için bütün taşları hareket ettiriyordu ve aksi takdirde tamamen sıkışmış olurdum. Dünyada var olan tüm iyiliğin güzel bir hatırlatıcısıydı.”

Başkalarına ilham vermek

Dubai’de bir seyahat işletmesine sahip olmanın yanı sıra Nubi, bir seyahat içeriği yaratıcısıdır. Sürücüsünün her adımını belgeleyerek İnstagram takipçileri sadece üç ayda 12 binden 300 bin dolara yükseldi. Sonunda Nijerya’ya geldiğinde, sınırda on arabalık bir hükümet eskortuyla karşılandı. Karşılama partisine 5.000 kişi katıldı ve Nijerya’nın resmi turizm elçisi olarak atandı. “Böyle bir karşılama beklemiyordum. Geldiğimde karnaval gibiydi “diye açıkladı. “Ama hikayem yaşı, ırkı ve dini aşıyor ve pek çok insanla rezonansa girmiş gibi görünüyor. Nijerya’nın turizm endüstrisini büyütmek için hükümetle birlikte çalışıyorum ve geçen hafta arabamı Lagos’taki bir müzeye bağışladım. Umarım tarihi bir anıt olur ve gelecek nesiller için insanlara ilham verecek bir direnç sembolü olur.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar