Çarşamba, Haziran 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai Okul Denetimleri Durduruldu; Geçici mi? Khda Yetkilisi Açıkladı

Dubai Okul Denetimleri Durduruldu; Geçici mi? Khda Yetkilisi Açıkladı

Dubai’de okul denetimleri durduruldu ancak bir yetkili bunun yalnızca 2024-25 akademik yılı için geçerli olduğunu açıkladı. Bilgi ve İnsani Gelişme Kurumu’ndan (KHDA) bir yetkili tüm şüpheleri bastırdı ve emirliğin okullarındaki öğretme ve öğrenme deneyimini geliştirme kararının alındığını vurguladı. Dubai Okulları Teftiş Bürosu (DSİB) CEO’su Fatma Belrehif Khaleej Times’a şunları söyledi: “Okulların tam denetimden geçmeme kararı sadece 2024-25 akademik yılı için geçerli.” Belrehif, KT ile yaptığı özel bir röportajda, 2025-26 akademik yılı için olası tek tip ücret artışları da dahil olmak üzere diğer endişeleri ele aldı. Böyle bir zammın KHDA tarafından doğrulanması gerektiğini söyledi. “Okul Ücretleri Çerçevesi, okulların ücretlerini yıllık olarak ayarlayabilecekleri mekanizmadır. Okulların ücretlerini ayarlama oranı, her okulun en son denetim derecesine bağlıdır. Okullar tarafından yapılan herhangi bir ücret ayarlaması KHDA tarafından onaylanmalıdır. Ücret çerçevesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme durumunda okullara bildirilecektir “dedi.

 

Fatma Belrehif, CEO of Dubai Schools Inspection Bureau, KHDA
KHDA, Nisan 2024’te, hangi okulların ücretlerini 2024-25 akademik yılı için ayarlayabileceğine bağlı olarak yüzde 2,6’lık bir Eğitim Maliyeti Endeksi (ECI) açıkladı. Emirlikte, özel okullara, en son yıllık denetimlerde nasıl performans gösterdiklerine bağlı olarak öğrenim ücretlerini en fazla yüzde 5,2 artırma yetkisi verildi. Dubai okulları, pandeminin mümkün olmadığı zamanlar dışında, tipik olarak denetimlerden geçti ve her yıl yeni derecelendirmeler aldı.

Belirli alanlara odaklanın

Tam denetimler durdurulmasına rağmen, DSIB önümüzdeki akademik yılda belirli alanlara odaklanarak ek ziyaretler gerçekleştirecek. “Belirli odak alanlarını hedefleyen ve devam eden izleme faaliyetlerini içeren başka ziyaretler gerçekleştireceğiz. Gelecekteki denetim döngülerinde yapılacak herhangi bir güncelleme gelecek yıl açıklanacak.” Duraklama ile ilgili ilk duyurunun ardından, bazı Dubai okul liderleri, iki yılda bir yapılan kalite güvence denetimini, belirli veya acil endişelere odaklanan yıllık, daha hafif değerlendirmelerle birleştirme olasılığını belirtti. Belrehif, “Denetimleri durdurma kararı, öğrencilerin öğretme ve öğrenme sürecini desteklemeyi amaçlıyor ve okullara gelişim ve iyileştirme planlarını desteklemek için değişiklikler uygulama fırsatı veriyor” dedi. “Müfettişler, okulların gelecek akademik yıl boyunca iyileştirme planlarındaki ilerlemelerini izlemek için belirli odak alanlarını hedefleyen kalite güvence ziyaretleri gerçekleştirecekler.” Tam denetimden geçmek isteyen okulların, inceleme ve onaya tabi olacak denetim ekibine bir talepte bulunabileceğini de sözlerine ekledi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar