Pazar, Mayıs 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaYaşamDubai, Özel Okul Ücretlerini %5,2'ye Kadar Zam Yapmasına İzin Veriyor

Dubai, Özel Okul Ücretlerini %5,2’ye Kadar Zam Yapmasına İzin Veriyor

KHDA, okulların ücretlerini ayarlayabilme oranının her kurumun son denetim notuna bağlı olduğunu söylüyor

Dubai’deki özel okullar, son yıllık denetimlerdeki başarılarına bağlı olarak ücretlerini yüzde 5,2’ye kadar artırabilecek. Notları düşen okullar herhangi bir ücret artışı talebinde bulunamayacak.

Bu, Dubai’nin eğitim düzenleme kurumu Bilgi ve İnsani Gelişme Kurumu’nun (KHDA), hangi okulların 2024-25 akademik yılı için ücretlerini ayarlayabileceklerine dayalı olarak yüzde 2,6’lık bir Eğitim Maliyeti Endeksi’ni (ECI) açıklamasıyla geldi.

Artış oranı, düzenleyici kurumun her yıl gerçekleştirdiği denetimlerde her kurumun derecelendirme notuna bağlıdır. Okullar tarafından yapılacak herhangi bir ücret ayarlamasının KHDA tarafından onaylanması gerekir.

İşte hesaplamalar:

  • Derecelendirmelerini ‘Zayıf’tan ‘Kabul Edilebilir’e veya ‘Kabul Edilebilir’den ‘İyi’ye yükselten okullar, ücretlerini yüzde 5,2 olan yüzde 2,6’lık ECI’nin iki katına kadar artırabilecek.
  • ‘İyi’den ‘Çok İyi’ye geçen okullar ECI’nin 1,75 katına kadar artıştan yararlanacak. Bu yüzde 4,55’e varan bir artış anlamına geliyor.
  • Derecelendirmelerini ‘Çok İyi’den ‘Olağanüstü’ne yükselten okullar, ücretlerini yüzde 3,9 olan ECI’nin 1,5 katına kadar artırma hakkına sahip olacak.
  • Aynı denetim notunu koruyan okulların ücretlerini yüzde 2,6’ya kadar artırmalarına izin verilecek.

Eğitim Maliyeti Endeksi, Dubai’deki özel okulların yıllık denetlenen mali tablolarına dayanmaktadır. Bir okulun işletilmesinin operasyonel maliyetini özetlemektedir ve Dijital Dubai Otoritesi ile işbirliği içinde hesaplanmaktadır.

Bu, Kovid-19 salgını nedeniyle üç yıl boyunca (2020-21; 2021-22; ve 2022-23) değişmeden kalan okulların ücretlerini artırmalarına izin verilen üst üste ikinci yıldır. Eğitim kurumlarına 2023-24 akademik yılında ücretlere yüzde 6’ya kadar zam yapılmasına izin verildi .

KHDA İzinler Direktörü Shamma AlMansouri şunları söyledi: “Ücret ayarlamasının okulların denetim derecelendirmeleriyle uyumlu hale getirilmesi, okulların sunduğu kaliteyi vurgularken, sektörün rekabet gücünü de artırıyor.

“Ayrıca, Dubai’deki özel okulların denetlenmiş mali tablolarını izlemek ve analiz etmek için bilimsel bir metodolojinin uygulanması, tüm paydaşlarımızın çıkarlarını dikkate alan şeffaf bir sürece olanak tanıyor. Okulların sunduğu eğitimin kalitesinin sürekli olarak iyileştirilmesini sağlarken, özel okul sektörünün sürdürülebilirliğini de güvence altına alıyor.”

Geçen akademik yılda öğrencilerin dörtte üçünden fazlası (yüzde 77) ‘İyi’ veya daha iyi olarak derecelendirilen okullara kaydoldu. Dubai’deki özel okullara kayıt geçen akademik yıldan bu yana yüzde 12 arttı. Dubai’de 17 farklı müfredat sunan 220 özel okulda 365.000’den fazla öğrenci eğitim görüyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar