Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Rekor Yağışlardan Sonra Emlak Hizmet Ücretleri Artabilir

Dubai: Rekor Yağışlardan Sonra Emlak Hizmet Ücretleri Artabilir

Geçen ay kaydedilen benzeri görülmemiş yağmurların ardından Dubai’de emlak servis ücretleri artabilir ve bu da geliştiricilerin ücretsiz bakım ve temizlik hizmetleri sunmasını sağlayabilir.

“Hükümetin tüm geliştiricilere ve topluluk yöneticilerine konutların temizliğini ve onarımını ücretsiz olarak yapmalarını zorunlu kılmasıyla, özellikle yağmurlardan ciddi şekilde zarar görmüş topluluklarda sakinlerin neden olduğu rahatsızlığı hafifletmesi bekleniyor. Cushman & Wakefield Core araştırma ve danışmanlık direktörü ve başkanı Prathyusha Gurrapu, ”Bu etkinin yakın vadede daha yüksek hizmet ücretlerine ve sigorta primlerine yansıdığını göreceğiz” dedi.

Khaleej Times tarafından daha önce bildirildiği üzere, Dubai’nin önde gelen geliştiricileri Emaar Properties, MAG, Damac Properties, Nakheel, Dubai Holding, Union Properties ve Dubai Investment Park, Nisan ayında şehri vuran şiddetli yağışlardan etkilenen kiracılara ücretsiz hizmetler sundu.

Bu, Business Bay, Downtown, Jumeirah Beach Residence (JBR), Jumeirah Lake Towers (JLT), International City, Palm Jumeirah, Damac Hills, Dubai Marina, Mudon, Discovery Gardens, Remraam, Arabian Ranches ve diğerleri gibi Dubai’deki ana mülk sahibi bölgelerde ikamet eden kişilerin yararlanacağı anlamına gelir bu girişimler hükümet ve özel geliştiriciler tarafından yönlendirildi.

Gurrapu, şiddetli yağışların ardından topluluk yönetimi zorluklarının nasıl ele alındığının “satın alınacak veya kiralanacak yerlere bakarken alıcılar ve kiracılar için konum ve fiyatlandırmaya ek olarak genel karar vermeyi etkilemesi beklendiğini” de sözlerine ekledi.

Cushman & Wakefield Core’a göre, 2024’ün ilk çeyreğinde 8.351’den fazla birim teslim edilirken, 2024’ün 2. Çeyreği ile 4. Çeyreği arasında 29.690 birimin daha teslim edilmesi bekleniyor ve bu da 2024 için yıllık tahmini yaklaşık 38.000 birime getiriyor.

Dubai İstatistik Merkezi’nden elde edilen veriler, Ocak-Mart 2024 arasında nüfusun 25.776 arttığını ve teslim edilen arz sayılarının nüfus artışı tarafından emildiğini ortaya koyuyor.

Fazlalık korkusu yok

Gurrapu, Dubai’deki konut emlak piyasasında arz fazlası konusunda bir endişe olmadığını vurguladı.

“Genel konut arzı dağıtım rakamları, yakın vadede büyük bir arz fazlası rüzgarı olmadan tahminlerimize uygun olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, önemli proje lansman hacimleri, bu projelerin çoğunun zamanında teslim edilmesi koşuluyla teslimat için planlandığı 2 ila 4 yıl sonra arz-talep dengesini etkileyebilir “dedi.

Cushman & Wakefield Core’a göre, şehir genelinde kiralar art arda 13. çeyrekte yıllık bazda yüzde 20 artışla arttı. Kiralar 2020’nin 1. Çeyreğine göre yüzde 72 daha yüksek.

Gurrapu, “Hanehalkı gelirleri, artan kiralara paralel olarak artmıyor, harcanabilir gelirleri daha da daraltıyor” dedi.

Yükselen kiraların ve kira getirisi seviyelerinin, özellikle ipotek maliyetlerinin önümüzdeki çeyreklerde ılımlı seyretmesi beklenirken, kiraların yükseliş yörüngesine devam etmesi için Gurrapu olması nedeniyle, özellikle hazır pazarda son kullanıcı alımlarını tetiklemesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Gurrapu ayrıca, açık piyasa fiyatlandırmasıyla daha iyi uyum sağlamak için 1 Mart 2024’te yeniden kalibre edilen Emlak Düzenleme Kurumu’nun (Rera) kira hesaplayıcısının, yenilemeler ve yeni kiralar arasındaki eşitsizliği azaltmaya yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

”Hesap makinesinin kalibrasyonunun kira artışları konusundaki anlaşmazlıklarda keskin bir yavaşlamaya neden olması bekleniyor” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar