Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Şehrin Çehresini Değiştirecek 10 Mega Proje

Dubai: Şehrin Çehresini Değiştirecek 10 Mega Proje

Dubai’de yaşıyorsanız, şehrin silüetine, mahallenize ve en sevdiğiniz bölgeye iyi bakın. Yapabiliyorsanız bir fotoğraf çekin, çünkü birkaç yıl içinde şehir boru hattında bir dizi mega projeyle dışarı çıktıkça manzara tamamen farklı olabilir. Birincisi, herhangi bir kuyruk için durmak zorunda kalmadan girişten biniş kapısına gidebileceğiniz yeni bir havaalanı olacak. Ardından, yakında kalkmaya hazır uçan taksiler ve okyanusları kurtarmaya adanmış yüzen bir topluluk var. Dünya, Dubai’nin ne kadar ileri gittiğine, çöl topraklarını ve balıkçı köylerini nasıl bir mega metropole dönüştürdüğüne hayran kaldı. Ve açıkça — şehrin farklı ceplerinde hala durmadan çalışan vinçler ve makinelerle — emirliğin evrimi henüz bitmedi. İşte Dubai’nin çehresini değiştirecek projelerin bir listesi:

1. Al Maktoum havaalanı

 

Fotoğraf: Dubai Medya Ofisi
Eskiden şehrin ‘uzak havaalanı’ olarak bilinen yer, yakında dünyanın en büyüğü ve belki de en gelişmiş seyahat merkezi olacak. Dxb’nin beş katı büyüklüğünde olacak şekilde ayarlanan Al Maktoum Uluslararası Havaalanı (DWC), monoray ve mini ormanları olan bir ‘şehir içinde şehir’ olacak. En iyi kısmı? Check-in ve göçmenlik için kuyruk olmayacak. 10 Yıl içinde tüm Dubai uçuşları bu mega altyapıdan gerçekleştirilecek.

2. Plaj makyajı

 

Şehrin en popüler plajlarından ikisi olan Al Mamzar ve Jumeirah, 355 milyon Dh’ye mal olan bir projede yenilenecek.Yüzen bir yaya köprüsü ve bazıları atılmış su üstü güverteleri olacak. Bisiklet parkurları ve yürüyüş yolları inşa edilecek ve etrafı ağaçlarla çevrili olacak. Bekleyemiyor musun? Yaklaşık 18 ay içinde yapılacak.

3. Dubai Resifleri

 

Bu, emirliğin sularında “400.000 metreküpten fazla resif” açacağını görecek dünyanın en büyük deniz koruma girişimidir. Ama bu bir eko-projeden çok daha fazlası. Geliştirici Urb’ye göre Dubai Resifleri “ekoturizm için yüzen bir yaşam laboratuvarı” olacak. Konut, misafirperverlik, perakende, eğitim ve araştırma tesislerini içerecektir. Dubai Veliaht Prensi ve Dubai Yürütme Konseyi Başkanı Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum, kısa süre önce çarpıcı projenin açılışını yapmak için dalışa gitti.

4. Palm Cebel Ali

 

Nefes kesen şelaleler, yemyeşil alanlar ve eşsiz sahil deneyimleri ile bu palmiye şeklindeki yapay takımadalar Dubai’ye yaklaşık 110 km sahil şeridi katacak. Tamamlandığında, yaklaşık 35.000 aile bu Palmiye Ağacında lüks sahil yaşamının tadını çıkarabilecek.

5. Dubai Creek Kulesi ve ‘su, renk ve ateş’ plazası

 

Burç Halife’nin dans eden Dubai Çeşmesi varsa, yaklaşmakta olan Dubai Creek Kulesi’nin kendine ait bir meydanı olacak — ‘su, renk ve ateşi’ birleştiren bir plaza. Dubai Creek Limanı’nda yükselecek olan Emaar’ın bir sonraki üst yapısının ‘kadın Burç Halife’ olması bekleniyor — ancak yeni en yüksek bina olup olmayacağı henüz açıklığa kavuşturulmadı. En son güncellemeye dayanarak, bildiğimiz şey, büyüleyici bir şovun yer alacağı plaza ile çevrili olacağı.

6. Daha büyük bir Dubai Alışveriş Merkezi

 

Dubai Alışveriş Merkezi’nin büyüyemeyeceğini düşündüğünüzde, Emaar kısa süre önce alışveriş merkezi ve turistik sıcak nokta için 1,5 milyar Dh’lik büyük bir genişleme planını duyurdu. Bu, yaklaşık 240 yeni lüks mağazaya ve yiyecek ve içecek satış noktasına yer açacaktır.

7. Uçan arabalar için dikey havaalanları

BAE sakinleri 2025’te en kısa sürede uçan taksilere ve arabalara biniyor olabilir — ve bu fütüristik ulaşım tarzını desteklemek için dikey havaalanları veya dikey limanlar inşa edilecek. Hava taksi terminallerinin DXB yakınlarında yükselmesi bekleniyor ve işte nasıl görünecekleri:

 

Fotoğraf: Stüdyo Dışı
Atlantis the Palm’da, özellikle Dubai’den Abu Dabi’ye yolcuları 10 ila 30 dakika içinde uçurabilen dört koltuklu bir hava taksisi için başka bir dikey liman planlanıyor.

 

Fotoğraf: Sağlanan
Şeyh Zayed Yolu üzerinde — Dünya Ticaret Merkezi’nin karşısında – inşa edilen bu yapının 2028’de tamamlandığında “dünyanın en yüksek ikinci kulesi” olması bekleniyor. Özel geliştirici Azizi, diğer üst düzey olanakların yanı sıra dikey bir alışveriş merkezi, lüks konutlar, gözlem güvertesi ve yedi yıldızlı bir otele sahip olacağını söyledi.

9. Sürdürülebilir bir üst yapı olan Al Wasl Kulesi

 

302 metre yüksekliğindeki yapım aşamasında olan bir başka kule de dünyanın en yüksek yapıları listesine katılacak. Ancak Al Wasl Tower’ı diğerlerinden ayıran şey, sürdürülebilirliğe odaklanmasıdır. Cephesinde, alüminyum gövdeye monte edilmiş kil ve düşük teknolojili sırlı seramikten yapılmış ince bir seramik kanatçık kullanılmıştır – gölge sağlayacak, rüzgarın neden olduğu soğutmayı artıracak ve dolaylı olarak gün ışığını binanın iç kısmına derinlemesine yönlendirecektir.

10. Ghaf Ormanları, bir ‘orman mahallesi’

 

Photo: Unstudio
Dubai’nin kalbi, Ghaf Woods adı verilen ilk ‘orman yaşayan topluluğu’ ile yeşile dönüyor. Majid Al Futtaim, projeyi yakın zamanda başlattığı sırada, şimdi ve 2031 arasında sekiz aşamada piyasaya sürülecek olan Ghaf Ormanlarının, Küresel Köy yakınlarındaki Şeyh Muhammed Bin Zayed otoyolunun 738.000 metrekarelik arazisini kapsayacağını söyledi.

 

Photo: Supplied
Bir ormanlık alanda 7.000’den fazla ev yer alacak ve sakinler orman ekosisteminin muhteşem manzaralarını bekleyebilecekler.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar