Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Sevdiklerinizden Sonra Bir Yıldız Satın Alabilir, Adlandırabilir misiniz? Dolandırıcılığa Düşmeyin, Diyor...

Dubai: Sevdiklerinizden Sonra Bir Yıldız Satın Alabilir, Adlandırabilir misiniz? Dolandırıcılığa Düşmeyin, Diyor Uzman

Düğününde bir Arap adamın karısına gökyüzünde bir yıldız hediye ettiğini duyuran viral videosunu gördünüz mü? Benzer bir planınız varsa tekrar düşünün.

Dubai Astronomi Grubu CEO’su Hassan Al Hariri, Khaleej Times’a ”Bu büyük bir aldatmacadan başka bir şey değil” dedi. Çeşitli web siteleri ve çevrimiçi reklamlar, insanları 200 ila 1.000 ABD Doları arasında değişen yüksek fiyatlarla yıldız satın almaları için kandırır. Bu dolandırıcılar kurbanlarına yıldızın sahibi olduklarını iddia eden bir sertifika bile veriyorlar.

“Yıldızlar alınamaz veya satılamaz ve mülkiyet belgesine sahip bir yıldız satın alma kavramı yanıltıcı ve sahtekarlıktır” dedi.

Nasa’nın (ABD Uzay Ajansı) bile benzer bir hizmet sunduğuna dair söylentilere rağmen El Hariri bu iddiaları reddederek, “Nasa hiçbir zaman böyle bir hizmet sunmadı.”

Yıldız protokolü

Al Hariri, yıldızların “Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından katı protokollere ve yönergelere göre adlandırıldığını ve herhangi bir kişisel mülkiyet kavramını anlamsız hale getirdiğini açıkladı.”

Bu aldatmacanın yansımaları parasal kaybın ötesine uzanıyor. El Hariri, kendilerinden sonra adlandırıldığı iddia edilen yıldızlara bir göz atmayı umarak, yalnızca bu gök varlıklarının ya teleskoplarla gözlemlenemeyecek kadar küçük ya da tamamen var olmadığını keşfetmek için örgüte ulaşan bireyleri anlattı.

“Ne yazık ki, onlara bu tür faaliyetlerin dolandırıcılık olduğunu ve kişiselleştirilmiş adlarına sahip yıldızların var olmadığını bildirmek zorunda kaldık.”

Araştırma

El Hariri, sakinleri temkinli olmaları konusunda uyardı ve bu tür dolandırıcılıklara düşmemeleri için onları çağırdı.

Dedi ki: “Yıldızlar satın alınamaz veya satılamaz ve aksini iddia eden teklifler hilelidir. Herhangi bir işlem yapmadan önce bu tür iddiaların meşruiyetini kapsamlı bir şekilde araştırmak ve doğrulamak esastır.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar