Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Talep Arzı Aştığı İçin Yeni Ofis Alanları Önceden Kiralanıyor

Dubai: Talep Arzı Aştığı İçin Yeni Ofis Alanları Önceden Kiralanıyor

Ofis alanlarına olan talep Dubai’deki arzı aşıyor ve emirlik gelecek yıl A Sınıfı ofis alanını tüketebilir.

Dubai’de bölge merkezi kuran yabancı şirketlerin girişi ile birçok ev sahibi ve serbest bölge, artan talebi karşılamak ve daha yüksek kiralardan yararlanmak için eski ofis stoklarını yükseltiyor.

Cushman & Wakefield Core araştırma ve danışmanlık direktörü ve başkanı Prathyusha Gurrapu, geliştiricilerin ve serbest bölgelerin ofis projelerinin bir sonraki aşamasını başlatmasının beklendiğini, ancak inşaat için en az iki ila üç yıllık bir süre nedeniyle 2026 yılına kadar herhangi bir rahatlama beklenmediğini söyledi.

”Yaklaşan A Sınıfı arzın çoğunun önceden kiralanması muhtemel olduğundan, öngörülebilir gelecekte sınırlı miktarda yeni arzın piyasaya sürülmesi ve arz sıkıntısının derinleşmesi bekleniyor” diye ekledi.

Gurrapu, ofis talebinin arzı aşmaya devam etmesi ve devir teslimlerinin çoğunun önceden kiralanmasıyla doluluk seviyelerinin, 2024 yılı sonuna kadar yüzde 95’e yakın olması ve 2025 yılına kadar neredeyse tam olarak seyretmesi beklenen A Sınıfı ofis doluluğu ile sürekli yukarı yönlü baskılar göreceğini açıkladı. çok daha düşük ofis doluluk seviyelerinde.

Talep B ve C Sınıfı alanlara inerken, şehir genelinde A, B ve C Sınıfı Stokların doluluk seviyelerinin gelecek yıl yüzde 90 ila 92’sini aşmasını bekliyor.

CRC genel müdürü Behnam Bargh, ofis segmentinde özellikle önemli bir eğilimin ikincil satış fiyatındaki yüzde 15’lik artış olduğunu belirterek, bu sektördeki talebin ve değer artışının arttığını belirtti. İkincil satış fiyatlarındaki bu artış eğilimi, Dubai’nin ofis pazarının hem yatırımcılara hem de işletmelere çekiciliğinin altını çiziyor ve potansiyel olarak ekonomik istikrar, altyapı geliştirme ve uygun düzenleyici çerçeveler gibi faktörlerden besleniyor.

Betterhomes’a göre, ikincil ofis pazarının ortalama satış fiyatı, geçen yılın aynı dönemine göre 927 Dh’den metrekare başına 1.062 Dh’de gerçekleşti. fiyatlar, metrekare başına 1. Çeyrek 2019 Dh933 seviyesinin üzerine çıktı, ancak yine de önceki yılların altına düştü.

Q1’de yeni tedarik yok

Pratyusha Gurrapu, bu yılın ilk çeyreğinde yeni bir ofis arzının teslim edilmediğini açıkladı.

”Expo City Dubai, Wasl Kulesi, Millennium Downtown’ın bir sonraki aşamaları ve İnovasyon Merkezi ve Dubai Ticaretinin bir sonraki aşamaları da dahil olmak üzere 2024’te 1,85 milyon metrekareden fazla brüt kiralanabilir alanın teslim edilmesini öngörüyoruz” dedi.

Birçok büyük ev sahibinin ve serbest bölgenin artan talebi karşılamak için şu anda projeleri harekete geçirdiğini de sözlerine ekledi.

“DIFC’DEKİ Sürükleyici Kule, DMCC ve Tecom’un bir sonraki aşamalarını başlatması ile birlikte inşaata başlaması beklenen DIFC içindeki birçok gelişmeden ilki. Ayrıca, artan talebi karşılamak ve daha yüksek kiralardan yararlanmak için eski ofis stoklarını yükselten artan sayıda ev sahibine tanık oluyoruz. Bazı teknoloji ve hizmet sektörü kiracıları konsolide olurken – arz sıkıntısını marjinal olarak hafifletse de – ikincil hisse senedinin küçük bir bölümünün piyasaya sürülmesi bekleniyor ”dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar