Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE'Dünya BAE'ye Yatırım Yapıyor': Şeyh Muhammed, Ülkenin en iyi yatırım Ortamını Yaratmaya...

‘Dünya BAE’ye Yatırım Yapıyor’: Şeyh Muhammed, Ülkenin en iyi yatırım Ortamını Yaratmaya Devam Edeceğini Söyledi

2023 yılında küresel doğrudan yabancı yatırım’daki (DYY) düşüşe rağmen, BAE geçen yıl DYY akışlarında yaklaşık 112 milyar Dh’ye ulaşan yüzde 35’lik bir sıçrama gerçekleştirdi. BAE, 2023’te yeni doğrudan yabancı yatırım projeleri açısından küresel olarak bizden sonra ikinci, hem gelen hem de giden yatırımlarda Arap dünyası, Batı Asya ve Orta Doğu’da birinci sırada yer aldı. Genel olarak, ülke, 2030 yılına kadar hükümetin hedefi doğrultusunda seyreden yabancı yatırımlar açısından şu anda dünya çapında 11. sırada yer alıyor. Bu, BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum tarafından Cuma günü X’te yayınlanan bir gönderide vurgulandı. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından Perşembe günü yayınlanan 2024 Dünya Yatırım Raporu’na tepki gösterdi.

 

Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Vice-President and Prime Minister of UAE, and Ruler of Dubai. Photo: File
Dünya çapında 200’den fazla ekonomiyi kapsayan UNCTAD raporuna göre, küresel DYY 2023’te yüzde 2 düşüşle 1,3 trilyon dolara geriledi, “(küresel) ekonomik yavaşlama ve artan jeopolitik gerilimlerin ortasında.” Raporda, “yatırım akışlarında büyük dalgalanmalar kaydeden birkaç Avrupa kanal ekonomisi hariç tutulduğunda” düşüşün yüzde 10 olacağı belirtildi. Gelişmekte olan ülkelere yapılan DYY akışları yüzde 7 azalarak 867 milyar dolara geriledi ve sıkı finansman koşulları uluslararası proje finansmanı anlaşmalarında yüzde 26 düşüşe yol açtı. Raporda, “Krizler, korumacı politikalar ve bölgesel yeniden hizalamalar, ticaret ağlarını, düzenleyici ortamları ve küresel tedarik zincirlerini parçalamanın yanı sıra dünya ekonomisini de bozuyor. Ancak UNCTAD, 2024 beklentilerinin zorlu kalmasına rağmen, bu yılki mütevazı büyümenin mümkün olmaya devam ettiğini, hafif büyümenin “hem ulusal politikalarda hem de uluslararası anlaşmalarda finansal koşulların hafifletilmesi ve yatırımın kolaylaştırılması çabalarıyla” sağlanacağını belirtti.”

Dünya Bae’ye yatırım yapıyor

Şeyh Muhammed tweet’inde Arapça şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki birçok kişi yatırımları, yetenekleri ve zenginlikleri ile BAE’YE bahis oynuyor. Onlara deriz ki: Kim bize bahse girerse, biz de onlara bahse gireriz. İnşallah dünyanın en iyi yatırım ortamını yaratmaya devam edeceğiz.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar