Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaDünya Gıda Şefi, Gazze'nin Kuzeyinde 'Tam Kıtlık' Uyarısı Yaptı

Dünya Gıda Şefi, Gazze’nin Kuzeyinde ‘Tam Kıtlık’ Uyarısı Yaptı

Birleşmiş Milletler gıda programı başkanı, Gazze’nin kuzeyinde “tam bir kıtlık” konusunda uyardı ve İsrail’in Hamas’a karşı savaşında ateşkes çağrılarını yineledi.

Dünya Gıda Programı icra direktörü Cindy McCain, Cuma günü yayınlanan bir röportaj alıntısında, “Kuzeyde kıtlık, tam anlamıyla kıtlık var ve güneye doğru ilerliyor” dedi.

“İstediğimiz ve sürekli olarak istediğimiz şey ateşkes ve güvenli bir şekilde girmek için sınırsız erişime sahip olma yeteneğidir… Gazze’ye – çeşitli limanlar, çeşitli kapı geçitleri, “diye devam etti McCain.

Dünya Gıda Programı, Gazze’ye yardım götürmeye çalışan birçok insani yardım grubundan biridir.

Dünya Sağlık Örgütü Cuma günü yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde gıda mevcudiyetinin çok az arttığını, ancak 2,4 milyon insanın yaşadığı kuşatılmış Filistin topraklarında kıtlık riskinin devam ettiğini söyledi.

İsrail defalarca Birleşmiş Milletler ve sivil toplum örgütlerini yeterince hızlı yardım dağıtmamakla suçladı.

Yardım kuruluşları, İsrail’in dayattığı kısıtlamalar ve denetimler nedeniyle Filistin yerleşim bölgesine temel gıda damlatılmasını suçluyor.

İsrail’in resmi rakamlarından oluşan bir AFP çetelesine göre, Gazze’deki savaş, Hamas’ın İsrail’e eşi görülmemiş 7 Ekim saldırısının ardından, çoğunluğu sivil olmak üzere 1.170’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Militanlar ayrıca, İsrail’in 128’inin Gazze’de kaldığını tahmin ettiği ve 35’inin öldüğüne inanılan yaklaşık 250 rehine aldı.

İsrail’in yıkıcı misilleme kampanyası, bölge Sağlık Bakanlığı’na göre Gazze’de çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 34.622 kişiyi öldürdü.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar