Cuma, Haziran 28, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaElektrik Kesintileri Öğrencileri Vururken Mısırlılar Derme Çatma Çalışma Salonları Açtı

Elektrik Kesintileri Öğrencileri Vururken Mısırlılar Derme Çatma Çalışma Salonları Açtı

Sıcak hava dalgası sırasında doğal gaz kıtlığının elektrik kesintilerine neden olduğu Mısır’da kiliseler, kafeler ve kütüphaneler, öğrencilerin önemli lise sınavlarına hazırlanmalarına yardımcı olmak için hızlandı.

Spor merkezleri ve düğün salonlarının da yer aldığı kendi jeneratörlerine sahip mekanlar, bu hafta resmi olarak günde üç saate uzatılan elektrik kesintileriyle evde mücadele eden öğrencilere açıldı.

Mısır, elektriğinin çoğunu doğal gaz yakmaktan üretiyor.

Salı günü, Başbakan Mostafa Madbouly, Mısır’ın elektrik tüketimini artıran sıcak dalgaların şiddetlendirdiği elektrik kesintilerini sona erdirmek için 1,18 milyar dolarlık mazut akaryakıt ve doğal gaz ithal etmesi gerektiğini söyledi. Azalan yerli gaz üretimi ve ithalattaki dalgalanmalar da elektrik kesintilerine katkıda bulundu.

Yetkili, hükümetin Temmuz ayının üçüncü haftasından itibaren yazın geri kalanında gücü kesmeyi bırakmayı hedeflediğini söyledi.

Milli eğitim Bakanlığı’na göre, bu akademik yıl sınavlara 745.000’den fazla öğrencinin girmesi planlanıyor. Sonuçlar, hangi öğrencilerin devlet üniversitelerine kabul edildiğini belirlemeye yardımcı olur.

Sıcaktan kaçmak isteyen yüzlerce öğrenci Salı günü Akdeniz kıyısındaki klimalı Bibliotheca Alexandrina’nın dışında sıraya girdi. Kütüphane, öğrencilerin 2.000 kişilik okuma salonunu normal saatleri dışında ücretsiz olarak kullanabileceklerini duyurmuştu.

Lise öğrencisi Hasan Yazi, “Buraya geldim çünkü birçok hizmet mevcut, hoş bir hava, internet var ve atmosfer sakin, bu da bizi çalışmaya teşvik ediyor” dedi.

Saeed, diğer ebeveynlerin elektrik kesintisi programlarına göre evlerinde çalışma gruplarına ev sahipliği yaptığını da sözlerine ekledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar