Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaSporFutbolFIFA 2025 Kulüpler Dünya Kupası Programını 'Empoze Etmeyi' Reddetti

FIFA 2025 Kulüpler Dünya Kupası Programını ‘Empoze Etmeyi’ Reddetti

Cuma günü FIFA, liglerin ve sendikaların yasal işlem tehdidi nedeniyle 2025 Kulüpler Dünya Kupası için zamanlamasını “empoze etmeyi” şiddetle reddetti.

Dünya futbolunun yönetim organı genel sekreteri Mattias Grafstrom, Dünya Ligler Birliği (WLA) ve fıfpro’ya yazdığı bir mektupta, yeni uluslararası takvim konusunda geniş çapta istişarelerde bulunduklarında ısrar etti.

Grafstrom, AFP tarafından görülen bir mektupta, “FIFA’nın bir şekilde Uluslararası Maç Takvimini (IMC) futbol camiasına yeterli istişare olmadan veya kendi “iş stratejisine” uyması için “dayattığı” yönündeki herhangi bir öneriyi veya çıkarımı en başından reddediyoruz” dedi.

Perşembe günü, ligler ve sendikalar FIFA’YI gelecek yıl 13 Haziran ile 15 Temmuz arasında düzenlenecek olan 32 takımlı Kulüpler Dünya Kupası’nı yeniden planlamaya veya yasal işlem görmeye çağırmıştı.

Uluslararası oyuncular birliği WLA ve FIFPRO tarafından FIFA başkanı Gianni Infantino’ya gönderilen bir mektup, sporun dünya çapındaki programının artık “doygunluğun ötesinde” olduğunu iddia etti.

Grafstrom, FIFA’nın “diğer tüm yarışma organizatörleri gibi” olduğunu ve “yürürlükteki düzenleyici çerçeveye saygı gösterirken yarışmalarımızın parametrelerini belirleme haklarımız dahilinde” olduğunu söyledi.

Ayrıca Premier Lig gibi yerel ligleri hedef alarak yaz müsabakaları düzenledi.

“Ayrıca, WLA tarafından temsil edilenler de dahil olmak üzere, yarışmaları tanıtma, iptal etme veya değiştirme ve formatlarını makul bir şekilde gözden geçirme yeteneği de dahil olmak üzere haklarını aynı şekilde kullanma hakkına sahip başka yarışma organizatörlerinin de olduğunun farkındayız.” dedi.

“Bu yetenek, son yıllarda WLA üyeleri tarafından uluslararası turların örnek olarak tanıtılmasıyla kanıtlanmıştır.

“Mektubunuzda ifade edilen motivasyonların, üyelerinize veya diğer yarışma organizatörlerine benzer yazılı temsiller ve yasal işlemlere atıflarla sonuçlanıp sonuçlanmadığını anlamamız bizim için yararlı olacaktır.”

Ayrıca FIFA’nın, geçen yıl Mart ayında FIFA Kongresi’nde onaylanan WLA ve FIFPRO ile 2025-2030 uluslararası maç takvimi konusunda kapsamlı istişarelerde bulunduğunu vurguladı.

Grafstrom, “(FIFA) ‘nın yapmadığı veya yapmadığı (danışmadığı) herhangi bir öneri gerçekler tarafından desteklenmiyor” diye yazdı.

Grafstrom, 2021 ve 2022’deki ‘Futbolun Geleceği’ tartışmasının bir parçası olarak FIFPRO ve WLA ile takvim konularının “birkaç kez” tartışıldığını söyledi.

İsveçli yetkili, lig ve birlik mektubunun “tenoru ve içeriği” ile aynı fikirde olmasa da, FIFA’nın konuyu daha fazla tartışmak için yaz boyunca onlarla bir toplantı düzenlemeye istekli olduğunu da sözlerine ekledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar