Çarşamba, Haziran 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaFinlandiya, Dünyada ilk Olarak insanlar için Kuş Gribi Aşılarına Başlayacak

Finlandiya, Dünyada ilk Olarak insanlar için Kuş Gribi Aşılarına Başlayacak

Sağlık yetkilileri Salı günü yaptığı açıklamada, Finlandiya’nın hayvanlara maruz kalan bazı işçilere önümüzdeki hafta en kısa sürede önleyici kuş gribi aşısı yapmayı planladığını ve bunu dünyada yapan ilk ülke haline getirdiğini söyledi.

İskandinav ülkesi, üretici CSL Seqirus’tan 15 ülke için 40 milyon doza kadar ortak AB tedarikinin bir parçası olarak, her biri iki enjeksiyondan oluşan 10.000 kişiye aşı satın aldı.

Avrupa Komisyonu, aşıyı uygulayan ilk ülke Finlandiya’nın olacağını söyledi.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yaptığı açıklamada, “Aşı, çalışmaları veya diğer koşulları nedeniyle kuş gribine yakalanma riski yüksek olan 18 yaş ve üzerindekilere sunulacak” dedi.

Kuş gribinin H5N1 türü, son yıllarda küresel olarak yüz milyonlarca kümes hayvanını öldürdü veya itlaf etmesine neden oldu ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki inekler de dahil olmak üzere memelilere ve bazı durumlarda insanlara giderek daha fazla yayılıyor.

THL, Finlandiya’nın virüsü insanlarda tespit etmediğini söyledi.

Ancak ülke, kürk çiftliklerinin yol açtığı bulaşma riskleri göz önüne alındığında aşı yaptırmaya hevesli.

Kuş gribinin insan enfeksiyonu meydana gelirse, şüpheli veya doğrulanmış bir vakanın yakın temaslarına da aşı önerileceğini ekledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar