Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaFransa Birinci Tur Oylamasında Aşırı Sağ için Tarihi Galibiyet

Fransa Birinci Tur Oylamasında Aşırı Sağ için Tarihi Galibiyet

Marine Le Pen’in aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisi, Fransa’daki parlamento seçimlerinin ilk turunu kazanmak için tarihi kazanımlar elde etti, ancak nihai sonuç, önümüzdeki haftaki ikinci tur oylamadan önceki ittifak kurma günlerine bağlı olacak.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi sonuçları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, RN ve müttefiklerin oyların% 33’üne sahip olduğunu, ardından% 28 ile solcu bir bloğun ve yalnızca% 20 ile Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkezcilerinin geldiğini gösterdi.

Bu, geçen ay yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde biletinin RN tarafından iptal edilmesinin ardından erken seçim çağrısında bulunan Macron için büyük bir aksilikti.

Ancak göçmen karşıtı, avrupa şüpheci RN’nin bir hükümet kurup kuramayacağı, önümüzdeki haftaki belirleyici tura ve diğer partilerin Fransa genelindeki seçim bölgelerinde en iyi sırada yer alan rakip adayları bir araya getirerek Le Pen’i ne kadar başarılı bir şekilde engellemeyi başardıklarına bağlı olacak.

Hem solcu Yeni Halk Cephesi’nin hem de Macron’un merkezci ittifakının liderleri Pazar gecesi, bir sonraki Pazar ikinci turunda rn’yi yenmek için başka bir adayın daha iyi yerleştirildiği ilçelerde kendi adaylarını geri çekeceklerini açıkça belirttiler.

Fransa’daki birçokları için uzun zamandır bir parya olan RN, artık iktidara her zamankinden daha yakın. Le Pen, ırkçılık ve antisemitizmle tanınan bir partinin imajını temizlemeye çalıştı, Macron’a seçmen öfkesi, yüksek yaşam maliyeti ve göçle ilgili artan endişeler arasında işe yarayan bir taktik.

RN liderliğindeki bir hükümet, daha fazla AB entegrasyonuna karşı direnişi göz önüne alındığında, Avrupa Birliği’nin nereye gittiği konusunda büyük sorular soracaktır. Ekonomistler ayrıca harcama planlarının tamamen finanse edilip edilmediğini sordular.

İlk turu geçen tüm adayların ikinciye girip girmeyeceklerini doğrulamak için Salı akşamına kadar süreleri var.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar