Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan Erken Seçim Çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan Erken Seçim Çağrısı

AB seçimlerindeki aşırı sağcı kazanımlar, 9 Haziran Pazar günü Fransa’da siyasi bir depremi tetikledi ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yasama anketlerini yüksek riskli bir hamle olarak nitelendirdi.

Merkezci ana akım partiler Avrupa Parlamentosu’nda genel çoğunluğu elinde tutsalar da, blok genelinde aşırı sağ partiler bir dizi yüksek profilli galibiyete imza attı.

İlk sonuçlara göre Fransa, italya ve Avusturya’da birinci, Almanya ve Hollanda’da ikinci oldular.

Merkez sağ Avrupa Halk Partisi (EPP) en üst sırada yer alan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Soldan ve sağdan uç noktalara karşı bir kale inşa edeceğiz” sözü verdi.

27 ülkede 360 milyondan fazla Avrupalı, 720 sandalyeli yasama organını seçmek için oy kullanma hakkına sahipti.

Bir sonraki parlamento ve bir sonraki komisyon, Rusya’nın Ukrayna’daki devam eden savaşı, ABD-Çin rekabetinin damgasını vurduğu küresel ticaret gerilimleri, iklim acil durumu ve yeni bir Donald Trump başkanlığı olasılığı ile uğraşmak zorunda kalacak.

Epp’nin baş adayı olarak von der Leyen, komisyonu yöneten ikinci bir görev istiyor.

AB liderleri, 27-28 Haziran zirvesi öncesinde 17 Haziran gibi erken bir tarihte kendisine mi yoksa başka bir seçime mi isim verileceğine karar vermeye başlayacaklar.

Yankılanan kazanç

Yine de Fransa’da, Marine Le Pen’in aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisinin yankılanan bir AB anketi kazanması, Macron’a öyle bir darbe indirdi ki, Paris Olimpiyatları’ndan bir ay önce 30 Haziran ulusal yasama seçimleri çağrısında bulundu.

Ulusal bir konuşmada, “Hiçbir şey olmamış gibi davranamam” dedi. Fransız halkının şimdi “kendisi ve gelecek nesiller için en iyi seçimi” yapması gerektiğini söyledi.

Çıkış anketlerine göre RN, Macron’un merkezci Rönesans partisi için yüzde 15’e karşı oyların yüzde 31,5’ini kazandı.

Le Pen, lideri 28 yaşındaki TikTok dostu proteini Jordan Bardella olan partisine “Fransızlar bize güvenirse iktidarı ele geçirmeye hazırız” dedi.

Macron, 2027’de sona erecek olan mevcut ve son başkanlık döneminin geri kalanını kendisi görecek ve bu noktada Le Pen’in onun yerine geçme emelleri var.

Aşırı sağ kazançlar

Fransız draması, oylar verilip sayıldıkça zaten yüklü bir günü elektriklendirdi ve dikkat, her ülkede aşırı sağın ne kadar iyi performans gösterdiğine odaklandı.

AB’nin en büyük ekonomisi olan Almanya’da skandallarla boğuşan, şiddetle göçmen karşıtı AfD partisi, Sosyal Demokratlarını yüzde 16’dan yüzde 14’e yenerek Şansölye Olaf Scholz’a kasvetli haberler verdi.

Seçimlerden hemen önce ittifakını koparan Le Pen için aşırı olduğuna karar verilen AfD, yüzde 29,5 kazanan muhalefetteki CDU—CSU bloğu tarafından yerinde tutulurken, Yeşiller yüzde 12 kazandı.

Hollanda ve Belçika’daki aşırı sağ partiler de zemin kazandılar, ancak seçimlerden önce kendilerine tanınan seçmen niyetlerine kıyasla yetersiz kaldılar.

Avusturya’da, aşırı sağcı Özgürlük Partisi, grubun Alp ülkesinde ülke çapında ilk kez oy pusulasına çıktığı çıkış anketlerine göre sayımı yönetti.

İtalya’da, Başbakan Giorgia Meloni’nin iktidardaki faşizm sonrası İtalya Kardeşleri tahmin edilenden daha iyisini yaptı ve yüzde 28 ile zirveye çıktı. Sonuç, onu anketlerden güçlenen nadir Avrupalı liderlerden biri yaptı.

Macaristan’da neredeyse kesin sonuçlar, Başbakan Viktor Orban’ın aşırı sağcı Fidesz partisinin 14 yıllık iktidarındaki en kötü skorunun ne olabileceğine yöneldiğini gösterdi; bu, hala önemli bir yüzde 44, ancak 2019’da kazandığı yüzde 52’nin oldukça altında.

Parlamentodaki gruplar

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar