Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaGazze Ateşkesini Zorlamayı Amaçlayan İsrail Ticaretinin Dondurulması: Erdoğan

Gazze Ateşkesini Zorlamayı Amaçlayan İsrail Ticaretinin Dondurulması: Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsrail ile ticareti durdurma hamlesinin ülkeyi Gazze üzerinde ateşkese zorlamak için tasarlandığını söyledi.

Perşembe günü açıklanan karar, iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulduğunun en son göstergesi.

Erdoğan, İstanbul’daki bir grup işadamına verdiği demeçte, “İsrail’i ateşkesi kabul etmeye zorlamak ve girilecek insani yardım miktarını artırmak için bazı önlemler aldık” dedi.

“Attığımız bu adımın sonuçlarını iş dünyamızla koordinasyon ve istişare içinde denetleyeceğiz.”

İsrail’i tanıyan az sayıdaki Müslüman çoğunlukta ülkeden biri olan Türkiye, Nisan ayında İsrail’e ihracatı kısıtladığını ve demir-çelikten jet yakıtına kadar 54 ürünü kapsadığını duyurdu.

Erdoğan, “Bölgemizde düşmanlık veya çatışma peşinde koşmuyoruz” dedi. “Coğrafyamızda çatışma, kan veya gözyaşı görmek istemiyoruz.

“Artık doğru olanı yaptığımızı biliyoruz.”

Gazze Şeridi, İsrail’in Hamas’a karşı 7 Ekim’den bu yana şiddetli savaşının neden olduğu insani bir kriz yaşıyor ve Birleşmiş Milletler ve yardım kuruluşları yaklaşmakta olan kıtlık konusunda uyarıyor.

Filistin davasının açık sözlü bir savunucusu olan Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye saldırısının Müslüman dünyasındaki en sert eleştirmenlerinden biri haline geldi.

Başbakan Binyamin Netanyahu’yu “Gazze kasabı” ilan ederek hükümeti “devlet terörizmi” ile suçladı.

Ancak Türkiye’nin İsrail’e yönelik ticari eylemi, ülke içinde Erdoğan hükümetine daha erken harekete geçemediği için yönelik eleştirilerin ardından geldi.

Partisi, 31 Mart yerel seçimlerinde tarihi bir yenilgiye uğradı ve başta İsrail’e karşı daha sert adımlar atılması çağrısında bulunan İslam merkezli Yeni Refah Partisi olmak üzere birçok şehrin kontrolünü kaybetti.

Erdoğan, İstanbul’da Cuma namazı sonrası gazetecilere verdiği demeçte, Türk-İsrail ticaret hacminin 9,5 milyar dolar olduğunu söyledi. “O kapıyı kapattık.”

İsrail Dışişleri Bakanı İsrail Katz Perşembe günü, Ankara’nın ticaretin dondurulduğunu açıklamasının ardından Erdoğan’ı iki ülke arasındaki anlaşmaları bozmakla suçladı.

Ancak Erdoğan şunları söyledi: “Burada tek bir hedefimiz var ve bu, Batı’nın koşulsuz askeri ve diplomatik desteğiyle kontrolden çıkan Netanyahu hükümetini ateşkese zorlamak.”

“Ateşkes ilan edilirse ve Gazze’ye yeterli miktarda insani yardımın girmesine izin verilirse, hedefe ulaşılacaktır.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar