Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAkıl SağlığıGazze Krizi: Ahlaki Yaralanmalarla Boğuşuyor musunuz? İç mücadele Nasıl Yönetilir

Gazze Krizi: Ahlaki Yaralanmalarla Boğuşuyor musunuz? İç mücadele Nasıl Yönetilir

13 Haziran 2024, Birleşmiş Milletler’in Gazze’de soykırım olarak adlandırdığı şeyin 250 gününü işaret ediyor ve hepsini gördük.

Aileler diri diri gömüldü. Diğerleri sivil sicilden silindi. Hastaneler acımasızca saldırdı. Doktorlar, yardım çalışanları ve gazeteciler ayrım gözetmeksizin hedef alındı ve öldürüldü.

Çocuklar sakat kaldı, yetim kaldı, öldürüldü.

Bu, Filistin’de 7 Ekim 2023’ten bu yana ve on yıllar öncesinden bu yana yaşanan günlük zulümlerin hafif bir açıklamasıdır. Dünya, işgal altındaki Toprakların her yerindeki Filistinlilere yönelik korkunç saldırılara gerçek zamanlı olarak tanık oluyor.

Danışman klinik psikolog ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) terapisti Dr. Sarah Almarzooqi, bu kolektif küresel travmanın ahlaki yaralanmaya nasıl yol açabileceğini tartışıyor.

Ahlaki yaralanma nedir?

Ahlaki yaralanma, birinin ahlak ve değerleri ile davranışları, eylemleri veya eylemsizlikleri arasındaki çatışma nedeniyle psikolojik ve duygusal sıkıntı geliştirdiği çok kişisel, bireysel bir deneyimdir.

İç mücadele, biri doğru ve yanlış duygularına aykırı olaylara tanık olduğunda veya bunlara katıldığında veya her zaman adil veya adil olarak algıladıklarına karşı olduğunda ortaya çıkabilir. Bu aynı zamanda eylemsizliklerinden dolayı da hissedilebilir — çevrelerinde gördükleri adaletsizliklere karşı durmamak veya tam olarak konuşmamak.

Ahlaki yaralanmanın çatışmaya karışan veya çatışmaya tanık olan bireyler üzerindeki uzun vadeli psikolojik etkileri, acımasız suçluluk, utanç ve keder duygularıyla önemli olabilir. Uzun vadede bireyler başkalarından kopuk hissedebilir ve topluma yeniden entegre olmak için mücadele edebilir.

Ahlaki yaralanma ve Gazze

Sosyal medyada aşırı şiddet eylemlerine tanık olmak tetikleyicidir. Genel bir umutsuzluk ve keder, öfke, ihanet, suçluluk ve utanç duygusu vardır – veya tüm bunların bir kombinasyonu.

En yaygın olanı, şiddeti önleyememek veya durduramamak için çaresizlik duygusudur. İnsanlar ayrıca ıstıraba ve masum hayatların anlamsız kaybına tanık olduklarında umutsuzluk hissederler. Sürekli bir keder halindedirler. Adaletsizliğe duyulan öfke derin bir öfkeye dönüşebilir ve bazen insanların duygularını vurgulamak veya daha fazla adaletsizliği önlemek için aceleci ve cesur davranmalarına neden olabilir. Ahlakın sosyal yapıları göz ardı edilip kırıldıkça insanlar ihanete uğramış hissedebilir ve bu da onları genel olarak insanlığı sorgulamaya bırakır.

Suçluluk ve utancı ezmek, ahlaki yaralanmanın büyük bir etkisidir — harekete geçmemek, yeterince yapmamak, doğrudan etkilenmemek, “normal” yaşayabilmek için.

Suçluluk, zihinsel bir ıstırap döngüsü haline gelir çünkü insanlar, Filistinlilerin kendilerinin yaşadıklarının bir kısmı olmadığını bildiklerinde, kendi zihinsel kargaşalarından — depresyona girmekten ve aşırı endişe duymaktan — suçlu hissederler.

TSSB ve ahlaki yaralanma

Her ikisi de ilişkili travma biçimleri olsa da, farklıdırlar. Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), üzerinde anlaşmaya varılmış bir tanım ve kriterle bir tür akıl hastalığı olarak sınıflandırılır. Bununla birlikte, ahlaki yaralanma henüz zihinsel bir bozukluk değildir; Bir sendrom olarak tanımlanmıştır.

TSSB öncelikle travmatik bir olayı deneyimlemeye veya tanık olmaya yönelik psikolojik ve fizyolojik tepkilere odaklanır. Ahlaki yaralanma, etik davranış, olaylara bağlı anlam ve benlik algıları, ahlak felsefesi ve maneviyatla ilgilidir. Özellikle travmanın ahlaki ve etik boyutlarına atıfta bulunur ve daha çok kişinin ahlaki kurallarının ihlal edildiğinin algılanmasının neden olduğu iç çatışma ve sıkıntıya odaklanır.

TSSB ve travmayla ilgili durumlar bağımsız olarak veya ahlaki yaralanma ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilirken, ahlaki yaralanma özellikle travmanın varoluşsal sonuçlarını ele alarak iyileşme ve iyileşmenin etik boyutlarının ele alınmasının önemini vurgulamaktadır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar