Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaGazze Savaşı: Şiddetli Çatışmalar Sırasında İsrail Bombardımanında 38 Filistinli Öldürüldü

Gazze Savaşı: Şiddetli Çatışmalar Sırasında İsrail Bombardımanında 38 Filistinli Öldürüldü

İsrail güçlerinin Cuma günü Gazze’nin güneyinde Refah’ı ve yerleşim bölgesindeki diğer bölgeleri vurduğunu ve Hamas sakinleri ve İsrail ordusuyla yakın çeyrek çatışmaya giren birlikler olarak en az 38 Filistinliyi öldürdüğünü söyledi.

Bölge sakinleri, İsraillilerin Mısır sınırındaki ve Mayıs ayının başından bu yana İsrail saldırısının odağı olan Refah’ı ele geçirmelerini tamamlamaya çalıştıklarını söyledi.

Tanklar şehrin batı ve kuzey bölgelerine girmeye zorluyorlardı, zaten doğuyu, güneyi ve merkezi ele geçirmişlerdi. İsrail kuvvetleri kıyıdaki uçaklardan, tanklardan ve gemilerden ateş açarak, çoğu tekrar kaçmak zorunda kalan bir milyondan fazla yerinden edilmiş insanı barındıran şehirden yeni bir yerinden edilme dalgasına neden oldu.

Cuma gününün ilerleyen saatlerinde Filistinli sağlık yetkilileri, Refah’ın batısındaki Mevasi’de Filistinlilerin yerlerinden edilmiş aileleri barındıran bir çadıra isabet eden bir tank bombardımanı olduğunu söylediği en az 18 Filistinlinin öldürüldüğünü söyledi.

Filistin Kızılay Derneği, X’e yaptığı açıklamada, “Ekiplerimiz, işgalin valiliğin batısındaki Mevasi # Refah’ta yerinden edilmiş insanların çadırlarını hedef alması nedeniyle şimdiye kadar 18 şehit ve 35 yaralı ile uğraştı” dedi.

Filistinli sağlık yetkilileri, Cuma günü İsrail’in ayrı askeri saldırılarında en az 38 Filistinlinin öldürüldüğünü söyledi.

İsrail ordusu Cuma günü yaptığı açıklamada, Mevasi’ye yönelik bildirilen grevleri ve Gazze’deki ayrı bir olayı araştırdığını söyledi.

Birliklerinin, birliklerin yakın mesafeli çatışmalara karıştığı ve Hamas’ın kullandığı tünelleri yerleştirdiği Refah bölgesinde “kesin, istihbarata dayalı” eylemler yürüttüğünü söyledi.

‘En kötü gecelerden biri’

Bazı Refah sakinleri, İsrail baskınının hızının son iki gün içinde hızlandığını söyledi. Şiddetli çatışmalara işaret eden patlama ve silah sesi seslerinin neredeyse hiç durmadığını söylediler.

“Dün gece Refah’ın batısındaki en kötü gecelerden biriydi, dronlar, uçaklar, tanklar ve deniz botları bölgeyi bombaladı. İşgalin şehrin kontrolünü tamamlamaya çalıştığını düşünüyoruz” diyen 45 yaşındaki Hatem, kısa mesajla ulaştı.

“Direniş savaşçılarından ağır grevler alıyorlar, bu da onları yavaşlatıyor olabilir.”

Gazze’deki savaşa sekiz aydan fazla bir süre kala İsrail’in ilerleyişi, güçlerinin henüz saldırmadığı son iki bölgeye odaklanıyor: Gazze’nin güney ucundaki Refah ve merkezdeki Deyr el Balah’ı çevreleyen alan.

Refah belediye başkanı Ahmed El Sofi, Cuma günü Hamas medyası tarafından yapılan açıklamada, “Refah kentinin tamamı İsrail askeri operasyonlarının bir alanıdır” dedi.

“Şehir insani bir felaketle yaşıyor ve İsrail bombardımanı nedeniyle insanlar çadırlarının içinde ölüyor” diye ekledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar