Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaSporGm Muradlı, 13 Yaşındaki Dahi Erdoğmuş'un Dubai Satranç Açık'ta Liderliği Sürdürme Tehdidinden...

Gm Muradlı, 13 Yaşındaki Dahi Erdoğmuş’un Dubai Satranç Açık’ta Liderliği Sürdürme Tehdidinden Kurtuldu

Turnuva lideri Grandmaster (GM) Mahammad Muradli, 13 yaşındaki Türk dahisi GM tarafından seçilen Yağız Kaan Erdoğmuş tarafından, iki kez Azerbaycan şampiyonu 48. hamleyle berabere kalmadan önce sınıra itildi ve 24. turun altıncı turundan sonra tek lider olarak kaldı. Dubai Satranç ve Kültür Kulübü.

Siyah oynayan Erdoğmuş, Muradlı için sürekli bir endişe kaynağı olan terfiden sadece iki adım ötedeki c3 meydanına korumalı bir pas piyon yerleştirmişti.

Azerbaycanlı oyuncu, ağır zaman baskısı altında Erdoğmuş’un sonunda rakip kraliçeyle takas ettiği kara kraliçe’yi taciz ederek iki kalesiyle d dosyasında karşı oyun yarattı.

Muradlı, oyunu teorik olarak çizilmiş bir kale oyununa tasfiye edebildiği için bu yanlış oldu ve Azerbaycan’ın elinde herhangi bir sorun yoktu.

Muradlı’nın beş puanı var ve skor tablosunun tepesinde yalnız kalıyor. Erdoğmuş da altıncı tur maçını berabere tamamlayan GM Pa Iniyan ve IM Aronyak Ghosh ile birlikte 4,5 puanla ikinci sırada yer alıyor.

Onlara katılan bir başka üst düzey Hintli oyuncu, ikinci sıradaki GM Raunak Sadhwani, bir önceki turun acı verici yenilgisinden Muradlı’ya vatandaşı GM S.P. Sethuraman’ı yenerek hızla geri döndü.

Sethuraman, Sadhwani’nin Caro-Kann Savunmasına karşı saldırgan gelişmiş varyasyonu kullandı, ancak açılıştan hiçbir şey alamadı. Sadhwani, Sethuraman’ın ikisine karşı dört piyonu olduğu kale ve şövalye oyununa ulaşarak avantajını kademeli olarak artırdı.

Çinli IM Pang Tao’yu mağlup eden Sırp GM Velimir Ivic ve Kazakistanlı GM Rinat Jumabayev’i üzen İranlı IM Sina Movahed’in de her biri 4,5 puana sahip.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar