Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE'Güçlenmiş Hissettim': Sağır Turistler Dubai'nin Harikalarını işaret Diliyle Keşfediyor

‘Güçlenmiş Hissettim’: Sağır Turistler Dubai’nin Harikalarını işaret Diliyle Keşfediyor

İkonik Burç Halife’den çöl safarisine kadar bir grup ziyaretçi Dubai çevresinde bir haftalık bir turun tadını çıkardı. Bu turla ilgili farklı olan şey, sağır ve işitme güçlüğü çeken bireyler için uyarlanmış olmasıydı. On beş sağır gezginden oluşan grup, şehri işaret dili tercümanları ve Amsaan Erişilebilir Turları’ndan (AAT) uzman tur rehberleriyle araştırdı. AAT, her yıl 1-7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Sağır Farkındalık Haftasında Dubai’yi özel ziyaretçilere sergilemek için etkileyicilerle işbirliği yaptı. Bir hafta süren güzergahta katılımcılar Burç Halife ve Geleceğin Müzesi gibi ikonik simge yapıları ziyaret etme ve çöl safarisi gibi deneyimlere katılma fırsatı buldular. Bu deneyimler, engelsiz bir iletişim ortamı sağlayan sağır rehberler ve isteğe bağlı işaret dili tercümanları ile tamamen erişilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Khaleej Times, Amsaan Erişilebilir Turunu deneyimleyen iki sağır kişiyle konuştu ve bunun diğer turlardan nasıl farklı olduğunu sordu. Altı aylıktan beri işitme kaybıyla yaşayan Sloven bir turist olan Irena B, sınırlı erişilebilirlik ve anlayış nedeniyle sık sık zorluklarla karşılaştı. Ancak AAT ile Dubai’ye yaptığı gezi dönüştürücüydü. Irena, “Amsaan ile seyahat etmek güçlendirici ve güven artırıcıydı” dedi. “Sonunda yolculuğum boyunca anlaşılmış ve desteklenmiş hissettim.” Tur sırasında sağır rehberlerin ve isteğe bağlı işaret dili tercümanlarının varlığı Irena için özellikle dönüştürücüydü. Her destinasyonun tarihi, kültürel nüansları ve hikayeleriyle tam olarak ilgilenmesine izin verdi. “Beni her deneyimin kalbine bağlayan bir köprüye sahip olmak gibiydi. Birdenbire, her destinasyonun zengin tarihi, kültürel nüansları ve canlı hikayeleriyle tam olarak ilgilenebildim. Kendimi daha önce hiç yaşamadığım bir şekilde güçlenmiş ve dahil edilmiş hissettim, ”diye ekledi Irena.

 

Irena B
Irena ayrıca Amsaan Erişilebilir Turlarının erişilebilirlik önlemlerinin derin etkisinden de bahsetti. “Yolculuk boyunca güvenilir destek ve yardıma erişebilmem bana güvence ve gönül rahatlığı sağladı” dedi. Güvenilecek birinin olduğunu bilmek gibi basit şeyler, yolculuğu onun için olağanüstü hale getirdi. Seyahatleri sırasında Irena, sağır bireyler hakkında çeşitli yanılgılar ve klişelerle karşılaştı. Irena, “Bazı insanlar sağır olmanın, işiten bireylerle aynı faaliyetlere tam olarak katılamayacağımız veya katılamayacağımız anlamına geldiğini varsayıyor” dedi. Ayrıca, bu yanlış anlamaların genellikle sağır bireylerin ihtiyaçlarını gözden kaçırmaya veya yetersiz destek sağlamaya yol açtığını ifade etti. İrlandalı bir turist olan Karl Fox, deneyimli bir gezgindir ve annesinden aktarılan kalıtsal bir özellik olan işitme yeteneği olmadan doğmuştur.

 

Karl Fox’un
Yolculuğunu yansıtan Fox, “Sağır olmak beni hiç rahatsız etmedi. Sessizliğin tadını çıkarırım ve gürültüyü kaçırmam!” Ancak, işiten bireylerle konuşmaları anlamada zorluklar olduğunu kabul etti. Zorluklara rağmen, Fox çok seyahat etti. Geçenlerde Dubai’yi ziyaret etti. “Dubai’de yaşadığım misafirperverlik eşsizdi” dedi. “Oradaki insanlar ihtiyacımız olan her şeyi sağladılar ve gerçekten misafirperverdiler. Onların nezaketleri her zaman hafızama kazınacak.” Fox, seyahatleri boyunca sağır gezginler için her zaman bilgi eksikliğinin olduğunu açıkladı. Bu, sağır insanlar için özel olarak hazırlanmış Amsaan turuna katıldığında Dubai’deki deneyimini daha da özel hale getirdi. Seyahati azimli insanlara uyarlama kapasitesine sahip bir seyahat acentesiyle hiç karşılaşmadığını kaydeden Fox, “Güvenilecek güvenilir birine sahip olmak yolculuğu daha da keyifli hale getirdi” dedi. “Ne yazık ki, birçok seyahat acentesi sağır gezginlerin ihtiyaçlarını görmezden geliyor, bize yokmuşuz gibi davranıyor ve özel konaklama sağlayamıyoruz.”

 

Alexander Koltsov’un
Amsaan Erişilebilir Turlar CEO’su Alexander Koltsov, Khaleej Times’a şunları söyledi: “Yetenekleri ne olursa olsun seyahatin herkes için zenginleştirici bir deneyim olması gerektiğine inanıyoruz. Amsaan Erişilebilir Turları’ndaki misyonumuz, engelleri yıkmak ve sağır bireyleri dünyayı güvenle ve kolaylıkla keşfetmeleri için güçlendirmektir.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar