Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaGüney Afrika, İsrail'in 'İçler Acısı' Refah Grevini Kınadı

Güney Afrika, İsrail’in ‘İçler Acısı’ Refah Grevini Kınadı

Salı günü Güney Afrika, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yaptığı ve yerinden edilmiş bir kampta düzinelerce kişinin ölümüne neden olan bir grevi “içler acısı” olarak kınadı.

Filistinli yetkililerin 45 kişinin öldüğünü söylediği saldırı, küresel öfkeyi ve BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısını tetikledi.

Dışişleri bakanlığı, “Güney Afrika Hükümeti, İsrail güçlerinin yerinden edilmiş Filistinlileri barındıran bir çadır kampını bombalamasının ardından masum sivillere yönelik içler acısı ve acımasız saldırıları kınamak için uluslararası topluma katılıyor” dedi.

Grevin, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’e Refah’taki askeri saldırısını sona erdirme emri vermesinden iki gün sonra gerçekleştiğini belirtti.

UAD’NİN kararı, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonunun “soykırım” anlamına geldiği iddiasıyla Güney Afrika’nın açtığı bir dava kapsamında geçen hafta yayınlandı.

İsrail, mahkemenin yanlış anladığı konusunda ısrar ederek kararı reddetti.

Dışişleri bakanlığı, “Bugün tanık olduğumuz şey, Güney Afrika’nın iddialarına tanıklık ediyor” dedi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, grevi “trajik bir kaza” olarak nitelendirdi, ancak 7 Ekim saldırısında Hamas’ı yok etmek ve tüm rehineleri eve getirmek için askeri kampanyaya devam edeceğine söz verdi.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in Hamas saldırısına tepki olarak misilleme saldırısı Gazze’de çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 36.096 kişiyi öldürdü.

İsrail’in resmi rakamlarına dayanan bir AFP çetelesine göre, Hamas’ın saldırısı, çoğunluğu sivil olmak üzere 1.170’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Militanlar ayrıca, ordunun öldüğünü söylediği 37’si de dahil olmak üzere 121’i Gazze’de kalan 252 rehineyi aldı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar