Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaGüney Kore, Kuzeyden Daha Fazla Çöp Balonu için Alarma Geçti

Güney Kore, Kuzeyden Daha Fazla Çöp Balonu için Alarma Geçti

Güney Kore ordusu, bu hafta Güney Koreli aktivistler tarafından gönderilen propaganda balonlarına potansiyel bir yanıt olarak, Pazar günü Kuzey Kore’den gelen muhtemelen daha fazla çöp taşıyan balon için tetikte olduğunu söyledi.

Kuzey Kore, geçen hafta Güneye çöp torbaları ile iki dalga halinde yüzlerce balon göndererek, onları Güney Koreli aktivistler tarafından diğer tarafa gönderilen Pyongyang karşıtı propaganda balonlarına bir yanıt olarak nitelendirdi.

Pyongyang Pazar günü balonları durdurduğunu duyurdu, ancak günler sonra “Özgür Kuzey Kore için Savaşçılar” adlı Güney Koreli bir grup, lider Kim Jong Un’a karşı K-pop müzik ve 200.000 broşür içeren USB bellekli 10 balon gönderdiğini söyledi.

Sözcüsü Cumartesi günü afp’ye verdiği demeçte, Güney Kore ordusunun “yarın daha fazla çöp balonunun inmesi olasılığı” nedeniyle “dikkatle izlediğini” söyledi.

Kuzey Kore, daha fazla Güney Koreli broşür gönderilmesi durumunda yüz kat daha fazla “atık kağıt ve çöp” ile yanıt vereceğini söylemişti.

Kuzey Koreli sığınmacılardan oluşan bir başka grup, Cuma günü Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol’ün konuşmasını içeren 200.000 Pyongyang karşıtı broşür, 100 radyo ve USB flash sürücü içeren 10 balon gönderdiğini söyledi.

Grubun lideri Jang Se-yul Cumartesi günü afp’ye verdiği demeçte, örgütünün kampanyasını durdurmayacağını, “Kim Jong Un’un çöp taşıyan balonları tekrar gönderip göndermeyeceğini” söyledi.

Kuzey Kore balonları geçen hafta Güneyde bir dizi yere indi ve sigara izmaritleri, karton hurdaları ve atık piller gibi çöpler taşıdıkları tespit edildi.

Balonlara yanıt olarak, Güney Kore Salı günü Kuzey ile komşular arasındaki gerilimi azaltmayı amaçlayan 2018 askeri anlaşmasını tamamen askıya aldı.

Seul’deki yetkililer, Kuzey Kore balonlarını “düşük sınıf” bir eylem olarak kınadılar ve Pyongyang’ın “dayanılmazı” bulacağını söylediği karşı önlemleri tehdit ettiler.

Güney Kore’deki aktivistler uzun zamandır kuzeye, Pyongyang karşıtı propaganda, nakit, pirinç ve USB flash sürücülerdeki Kore dizileriyle dolu balonlar gönderdiler.

Bunlar, hükümeti halkının Güney Kore pop kültürüne erişim kazanması konusunda son derece hassas olan Kuzey Kore’yi her zaman çileden çıkardı.

Bir başka Güney Koreli aktivist grup olan Kuensaem, Afp’ye Cuma günü Kuzey Kore sınırına yakın 500 plastik şişeyi denize attığını söyledi.

Şişeler pirinç, nakit para ve zengin bir Güney Koreli mirasçı ile Kuzey Koreli bir subay arasındaki romantizmi konu alan Güney Koreli ‘Crash Landing on You’ dizisinin yer aldığı bir USB sürücüyle doluydu.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar