Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaGüney Koreliler Başkan Yoon'u Görevden Almak için Çevrimiçi Dilekçe İmzalamak için Toplanırken...

Güney Koreliler Başkan Yoon’u Görevden Almak için Çevrimiçi Dilekçe İmzalamak için Toplanırken Gecikmeler, Aksamalar

Parlamento başkanı, Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol’ün görevden alınmasını isteyen çevrimiçi bir dilekçede, imzalamaya çalışan çok sayıda insan nedeniyle gecikmeler ve aksamalar yaşandığını ve sorunu en kısa sürede çözeceğine söz verdiğini söyledi.

20 Haziran’da yayına girdiğinden beri Ulusal Meclis’in web sitesinde barındırılan dilekçeyi şu ana kadar 811.000’den fazla kişi imzaladı. Dilekçede parlamentoya, Yoon’un işe uygun olmadığı gerekçesiyle görevden alınması için bir yasa tasarısı getirilmesi çağrısında bulunuluyor.

Pazar günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Ulusal Meclis Başkanı Woo Won-shik aksaklıktan dolayı özür diledi ve parlamentonun halkın anayasal hakkını korumak için harekete geçeceğini söyledi.

Pazartesi günü dilekçeye erişmeye çalışan kişiler dört saate kadar süren gecikmelerle karşı karşıya kaldı. Bir noktada, bir hata mesajı siteye erişmek için 30.000’den fazla kişinin beklediğini gösterdi.

Başkanlık makamından hemen bir yorum yapılmadı.

Dilekçe Yoon’u yolsuzlukla suçluyor, Kuzey Kore ile savaş riskini körüklüyor ve Japonya’nın yıkılan Fukuşima nükleer santralinden arıtılmış radyoaktif su salmasını engellememekle Güney Korelileri sağlık risklerine maruz bırakıyor.

Güney Kore parlamentosu başkanları iki kez görevden aldı: 2004’te Roh Moo-hyun ve 2017’de Park Geun-hye. Park kaldırılırken Roh Anayasa Mahkemesi tarafından eski durumuna getirildi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar