Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE'Günlük Dh800 Kazanın': Dolandırıcılar, Görev Dolandırıcılığı Whatsapp Grupları Aracılığıyla BAE Sakinlerini Hedefliyor

‘Günlük Dh800 Kazanın’: Dolandırıcılar, Görev Dolandırıcılığı Whatsapp Grupları Aracılığıyla BAE Sakinlerini Hedefliyor

Dolandırıcılar kurban aramakta daha yüzsüz hale geldi. En son işleyiş biçimleri, WhatsApp grupları oluşturmak ve insanları “pasif gelir elde etmek” için YouTube yayınlarını beğenmek de dahil olmak üzere sözde çevrimiçi görevleri yapmaya çekmektir. Cuma günü gruplardan birine belirli bir Enhmedia Dijital Pazarlama Şirketi 27 tarafından bir Khaleej Times muhabiri eklendi. KT muhabiri aslında aynı gün iki benzer gruba (25 ve 26) eklendi ve dolandırıcıların insanları işe alma oyunlarını agresif bir şekilde artırdığını kanıtladı.

 

Her grup, alan kodu +62 (Endonezya) ile +94 (Sri Lanka), +967 (Yemen), +20 (Mısır) ve +971 (BAE) arasında değişen 50 ila 75 kişiden oluşuyordu. Ev sahibi / grup oluşturucu +20 150 1687757 cep telefonu numarasını kullandı. BAE sakinleri gruba eklendiklerinde şok oldular, dolandırıcıların kişisel numaralarını nasıl ele geçirdiklerine şaşırdılar. Ancak ev sahibi, grubu oluşturma amacını tereddütsüz bir şekilde belirtti: “YouTube tanıtım grubumuza hoş geldiniz! Sizi, pasif gelir elde ederken boş zamanlarınızda YouTube blog yazarlarının görünürlüklerini ve tıklama oranlarını artırmalarına yardımcı olmaya davet ediyoruz.” Ev sahibi daha sonra potansiyel kazancı hemen önlerine salladı. “Görevleriniz, Dh500 ile Dh800 arasında değişen potansiyel kazançlarla günlük olarak beğenmeyi, takip etmeyi ve yorum yapmayı içerecektir.”

 

Grubun yaratıcısı ayrıca kişinin mahremiyetine izinsiz girdiği için özür diledi ve şöyle dedi: “Bu mesaj herhangi bir rahatsızlığa neden oluyorsa, lütfen içten özürlerimi kabul edin. Aksi takdirde verimli bir işbirliği umuyoruz.” Küçüklerin katılmasının yasak olduğunu belirten bir not da vardı.

Yarı zamanlı iş dolandırıcılığı

Ancak WhatsApp gruplarının oluşturulması, geçen hafta Khaleej Times tarafından ifşa edilen yarı zamanlı iş dolandırıcılığının en son yinelemesinden başka bir şey değildi. Ayrıca whatsapp’taki isimsiz bir göndericiden gelen zararsız bir mesajla başladı: “Yarı zamanlı bir işle ilgileniyor musunuz? Bu iş çok basit … Bir görev için Dh10-Dh400 ödüyoruz ve günde 2.000 Dh’ye kadar kazanabilirsiniz.” Fazladan para kazanmak yerine, hileli planın kurbanı olan Dubaili bir otelci olan kurbanlardan biri, yaklaşık 66.000 Dh’lik tüm hayat birikimini kaybetti.

İşe alım ağından mı kaynaklandı?

Oluşturulan grubun hileli olduğuna işaret etmekte hızlı olan sakinler, yorumlarını silmekte ve gruptan çıkarmakta eşit derecede hızlı olan dolandırıcılar tarafından karşılandı.

 

“Herkes lütfen bu gruptan çıkıp Dubai Polisine rapor versin” yorumunu yapan biri ve alaycı bir şekilde “Bu gruba katılabilmeleri için bir polis irtibatı eklemeli miyim?” hemen gruptan çıkarıldı.

 

Ancak ev sahibi, bazı ’acemilere’ pasif agresif bir yorumla da hitap etti: “Endişenizi anlayabiliyorum, bunu bana söyleyen ilk kişi siz değilsiniz. Aslında bunun nedeni, piyasada bu dolandırıcılıkların çok fazla olması ve bu da şirketi gerçekten tanıtanları yapamamamıza neden oluyor! Kullanıcılar gerçek avantajlar yaşar!” İş arayanlar ve ek gelir arayanlar her zaman whatsapp’taki dolandırıcılar tarafından hedef alınmıştır. Bu yüzden dolandırıcılar şöyle dedi: “Sosyal sitelerden herhangi bir numara almıyoruz. Bu grup İşe Alım Ağından alınmıştır. Bu yüzden, kimseye zarar vermediğimizden ve yasal olduğumuzdan emin olabilirsiniz.”

Ekili bağlantılar

Dolandırıcılar, gruba gizlice dolandırıcılar yerleştirerek de daha sofistike hale geldi. Kişilerin Dh30 ödemesi aldığını kanıtlamak için, ev sahibi ile aynı alan koduna sahip bazı kullanıcılar banka havalesi görüntülerini yayınladı. Gönderdiler: “Ödemeyi aldım, bu gerçek!” “Resepsiyon görevlisinden her gün 25 görev emri olduğunu duydum – fena değil. “Evet, art arda 3 gün boyunca tüm siparişleri tamamladığınızda düzenli çalışan olabilirsiniz. Düzenli çalışanlara tüm siparişleri tamamlayan ek bir Dh200 verilecek ve görev komisyonları ayrıca hesaplanacaktır.” WhatsApp grubu, kurbanlardan daha fazla görev için Telegram grubuna katılmaları istendiğinde gerçekleşen gerçek aldatmacaya sadece bir girişti. Bir YouTube gönderisini beğenip abone olanlara, para transferini başlatacak sözde resepsiyonist olan ‘Amira’ya gönderilecek tamamlanan görevin ekran görüntüsünü almaları söylendi. WhatsApp grubu daha sonra iş gününün sonunda içerik oluşturucu tarafından kapatıldı.

 

Tarafından bildirilen bir aldatmacanın kurbanı Khaleej Times başlangıçta banka hesabından Dh175 almıştı, ancak sonraki görevler Dh300 ile Dh749 arasında değişen ve sonunda binlerce kayba yol açan kontör gerektirdiğinden daha büyük kayıplar için bir kurulumdu. kayıplar.

‘Devreye girme’

Bir kullanıcı görevi yaptığını, Dh30 ön komisyonunu aldığını ve gruptan çıktığını söyledi. Ancak bir uzman bunu yapmaması konusunda uyardı çünkü kullanıcı artık banka bilgilerini dolandırıcılara vererek ifşa etti. Yetkililer ayrıca halka, özellikle mesajlaşma platformlarında, banka bilgilerini veya herhangi bir kişisel ve finansal bilgiyi bilinmeyen kişilere asla açıklamamalarını defalarca hatırlattı.

Halk ne yapmalı?

Herhangi bir hileli faaliyet derhal yetkililere bildirilmelidir. Dubai Polisine 901 numaralı ücretsiz numaradan veya +971 4 203 6341 ayrıca web sitelerinde bir e-suç çevrimiçi platformu da var. Abu Dabi Polisi, yıl boyunca 7/24 hizmet veren Aman Hizmetine sahiptir. Servis hattı 800-2626’dır.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar