Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaGürcistan Protestolara Rağmen 'Yabancı Etki' Yasasını Kabul Etti

Gürcistan Protestolara Rağmen ‘Yabancı Etki’ Yasasını Kabul Etti

Gürcistan parlamentosu Salı günü yaptığı oylamada, STK’ları ve medyayı hedef alan bölücü bir “yabancı etki” yasasını kabul ederek, hareketin ülkenin Avrupa Birliği’ne giden yolunu tehlikeye atabileceği yönündeki Batılı uyarılara rağmen tasarıdaki cumhurbaşkanlığı vetosunun üstesinden geldi.

Eleştirmenlerin muhalefeti susturmak için kullanılan baskıcı Rus mevzuatıyla karşılaştırdığı yasa, yurtdışından en az yüzde 20 fon alan grupları “yabancı bir gücün çıkarlarını takip eden kuruluşlar” olarak kaydetmeye zorluyor.”

Teklif, tedbirin Karadeniz Kafkasya ulusunda ifade özgürlüğünü “boğma” riskini taşıdığını söyleyen ABD de dahil olmak üzere Batılı hükümetlerden sert bir muhalefet aldı.

Brüksel, tedbirin eski Sovyet cumhuriyetinin ülke anayasasında yer alan ve – kamuoyu yoklamalarına göre – nüfusun yüzde 80’inden fazlası tarafından desteklenen uzun süredir devam eden AB üyelik hedefiyle “uyumsuz” olduğu konusunda uyardı.

Milletvekilleri, AB yanlısı Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’nin vetosunu geçersiz kıldıktan sonra tasarıyı Salı günü geçirmek için 84’e 4 oy kullandılar.

Muhalefet milletvekillerinin çoğu oylama öncesinde 150 sandalyeli meclisten çıktı.

AB, yasanın kabul edilmesinden derin üzüntü duyduğunu ve dışişleri bakanı Josep Borrell bloğun “bu gelişmelere tepki vermek için tüm seçenekleri düşündüğünü” söyledi.

Gürcistan ve AB bayraklarını sallayan parlamento dışındaki büyük bir protestocu kalabalığı oylama sırasında bağırdı.

Gürcistan, iktidardaki Gürcü Rüyası partisinin halkın isyanından sonra geçen yıl düşürdüğü önlemlere benzer planları yeniden canlandırmasından bu yana son yedi haftadır benzeri görülmemiş bir miting dalgasıyla boğuşuyor.

Binlerce kişi Salı günü meclis dışında toplandı ve meclis yasayı kabul etmek için oy kullandıktan sonra kalabalıklar şişti.

“Çok kızgınım, çok sinirli hissediyorum. Şu anda en önemli şey umudunu kaybetmemek.”Diyen 23 yaşındaki protestocu Lizi Kençoşvili, afp’ye oylamadan dakikalar sonra parlamento dışında protesto etmeye devam edeceğine söz verdi.

Muhalefetteki milletvekili Hatia Dekanoidze AFP’ye verdiği demeçte, sonucun bekleneceğini söyledi.

“Bu yasayla ilgili değil, Rusya lehine jeopolitik seçimle ilgili. Şu anda ABD’den ve ayrıca Avrupa Birliği’nden yaptırımları bekliyoruz”dedi.

Başbakan Khatia Dekanoidze, yaptırım fikrinin “ciddi” olmadığını söyledi.

Oylamadan sonra düzenlediği basın toplantısında, “Hiç kimse Gürcü halkını cezalandıramaz ve hiç kimse Gürcü halkı tarafından seçilen yetkilileri cezalandıramaz” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar