Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaGüvenlik Firması, Füze Saldırısının Yemen Açıklarındaki Gemiye Zarar Verdiğini Söyledi

Güvenlik Firması, Füze Saldırısının Yemen Açıklarındaki Gemiye Zarar Verdiğini Söyledi

Deniz güvenliği firması Ambrey, bir ticaret gemisinin bir füze saldırısında hasar görmesinin ardından Salı günü Yemen’in Hodeida limanından “su aldığını” söyledi.

Geminin “üç füzeyle hedef alındığını” söyleyen Ambrey, bir imdat çağrısının “kargo ambarına zarar verdiğini ve su aldığını” söylediğini de sözlerine ekledi.

Ambrey, imdat çağrısının “geminin listelendiğini” de bildirdiğini ekledi.

Firma gemiyi tanımlamadı veya gemide kaç mürettebat üyesi olduğunu söylemedi.

İNGİLTERE Kraliyet Donanması tarafından yönetilen Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları (UKMTO), sosyal medya platformu X’te geminin “füzelerle vurulduğunu” ve “sürekli hasar gördüğünü” bildirdiğini söyledi.

UKMTO, “Mürettebatın güvende olduğu bildirildi ve gemi bir sonraki çağrı limanına gidiyor” dedi.

Yemen’in İran destekli Husi isyancılarının İsrail bağlantılı gemilerine yönelik insansız hava araçları ve füze saldırıları kampanyasının ortasında meydana gelen saldırının acil bir sorumluluk iddiası yoktu.

İsyancıların Filistinlileri desteklediğini söyledikleri saldırılar, bazı nakliye şirketlerinin normalde küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sini taşıyan hayati bir rota olan Kızıldeniz’den kaçınmak için güney Afrika’yı dolaşmalarına neden oldu.

Ocak ayından bu yana ABD ve İngiltere, gemiciliğe yönelik saldırılara yanıt olarak Yemen’deki Husi hedeflerine misilleme grevleri başlattı.

Grevler, ABD ve ingiliz gemilerinin yanı sıra İsrail limanlarına giden tüm gemileri hedef almaya yemin eden Husileri caydırmak için çok az şey yaptı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar