Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaHac 2024: Aşırı Sıcak Nedeniyle Ölü Sayısı 1.000'i Aştı

Hac 2024: Aşırı Sıcak Nedeniyle Ölü Sayısı 1.000’i Aştı

Bir AFP çetelesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu yılki Hac’dan ölenlerin sayısının 1.000’i aştığını ve bunların yarısından fazlasının Suudi Arabistan’da aşırı sıcakta hac yapan kayıtsız ibadet edenlerin olduğunu söyledi.

Vefat eden 658 Mısırlıdan 630’unun kayıtsız hacı olduğunu gösteren bir arıza veren bir Arap diplomata göre, Perşembe günü bildirilen yeni ölümler arasında Mısır’dan 58 kişi vardı.

Her şeyden önce, yaklaşık 10 ülke, yıllık hac sırasında, tüm Müslümanların en az bir kez tamamlaması gereken İslam’ın beş sütunundan biri olan 1.081 ölüm bildirdi.

Rakamlar resmi açıklamalarla veya ülkelerinin yanıtları üzerinde çalışan diplomatlardan geldi.

Zamanlaması ay İslami takvimine göre belirlenen Hac, bu yıl fırın gibi Suudi yazında tekrar düştü.

Ulusal meteoroloji merkezi, bu hafta Mekke’deki Ulu Cami’de 51,8 santigrat derecenin (125 Fahrenheit) yüksek olduğunu bildirdi.

Geçen ay yayınlanan bir Suudi araştırmasına göre, bölgedeki sıcaklıklar her on yılda 0,4 santigrat derece artıyor.

Kayıtlı olmayan hacılar

Her yıl on binlerce hacı, Hac’ı düzensiz kanallardan gerçekleştirmeye çalışıyor.

Suudi yetkililer, bu ay Mekke’den yüz binlerce kayıtsız hacıyı temizlediklerini bildirdi, ancak görünüşe göre birçoğu geçen Cuma günü başlayan ana ayinlere hala katıldı.

Bu grup sıcağa karşı daha savunmasızdı çünkü resmi izinler olmadan Suudi yetkililer tarafından 1,8 milyon yetkili hacının saatlerce dışarıda yürüyüp dua ettikten sonra soğuması için sağlanan klimalı alanlara erişemiyorlardı.

“İnsanlar Arafat gününden önce güvenlik güçleri tarafından kovalandıktan sonra yoruldular. Tükenmişlerdi, “dedi bir Arap diplomat Perşembe günü afp’ye verdiği demeçte, Cumartesi günü hac’ın doruğuna işaret eden açık hava dualarına atıfta bulundu.

Diplomat, Mısırlı hacılar arasındaki ana ölüm nedeninin, yüksek tansiyon ve diğer konularla ilgili komplikasyonları tetikleyen ısı olduğunu söyledi.

Dışişleri bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Mısırlı yetkililerin Mısırlı hacılar hakkında veri almak ve hala hayatta olanların tıbbi bakım almasına yardımcı olmak için hastaneleri ziyaret ettiklerini söyledi.

Bakanlık, “Ancak Hac veri tabanlarında kayıtlı olmayan çok sayıda Mısır vatandaşı var, bu da kayıp kişileri aramak ve akrabalarını bulmak için iki kat çaba ve daha uzun zaman gerektiriyor” dedi.

Yeni ölümler

Mısır’a ek olarak, Perşembe günü Pakistan ve Endonezya tarafından yeni ölümler doğrulandı.

Afp’ye verdiği demeçte, yaklaşık 150.000 hacıdan Pakistan’ın şu ana kadar 58 ölüm kaydettiği bildirildi.

Diplomat, “Bence insan sayısı, hava durumu göz önüne alındığında, bu çok doğal” dedi.

Diyanet işleri Bakanlığı’na göre yaklaşık 240.000 hacı olan Endonezya, geçen yıl kaydedilen 313 ölümle karşılaştırıldığında ölü sayısını 183’e çıkardı.

Ölümler Malezya, Hindistan, Ürdün, İran, Senegal, Tunus, Sudan ve Irak’ın özerk Kürdistan bölgesi tarafından da doğrulandı. Çoğu durumda, yetkililer nedeni belirtmemiştir.

Kayıp hacıları arayın

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar