Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaHac 2024: Suudi Arabistan'da Yüzlerce Kişi Aşırı Sıcaktan Öldü

Hac 2024: Suudi Arabistan’da Yüzlerce Kişi Aşırı Sıcaktan Öldü

Basında çıkan haberlere ve dışişleri bakanlıklarına göre, Müslümanların Mekke’ye yıllık hac ziyareti sırasında kavurucu sıcağın ortasında yüzlerce ziyaretçi öldü.

Diplomatlar Salı günü Fransız basın kuruluşu Agence France Presse’e (AFP) verdiği demeçte, Hac’da en az 550 kişinin öldüğünü söyledi. Ölenlerin üç yüz yirmi üçü Mısırlıydı ve bunların çoğu sıcağa bağlı hastalık nedeniyle öldü, AFP iki Arap diplomatı gerekçe göstererek bildirdi.

Reuters bu rakamları hemen doğrulayamadı.

Hac Cuma günü başladı.

Suudi devlet Televizyonu, sıcaklığın Pazartesi günü Mekke’deki Ulu Cami’de gölgede 51,8 ºc’ye (125,2 ºF) kadar yükseldiğini söyledi.

Journal of Travel and Medicine tarafından 2024 yılında yapılan bir araştırma, artan küresel sıcaklıkların sıcaklıkla başa çıkma stratejilerini geride bırakabileceğini buldu. Jeofizik Araştırma Mektupları tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırma, iklim değişikliği nedeniyle kurak Suudi Arabistan’da sıcaklıklar yükseldikçe Hac yapan hacıların “aşırı tehlike” ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Tunus haber ajansı Tunus Afrique Presse Salı günü yaptığı açıklamada, Hac sırasında otuz beş Tunus vatandaşının öldüğünü söyledi.

Diğer aileler Suudi hastanelerinde kayıp yakınlarını aramaya devam ederken, aile üyeleri sosyal medyada bu ölümlerin çoğunun aşırı sıcaktan kaynaklandığını söyledi.

Ürdün dışişleri bakanlığı, Ürdünlü hacılar için Salı günü 41 cenaze izni verdiğini açıkladı. Daha önce bakanlık, Hac sırasında en az altı Ürdün vatandaşının sıcak çarpmasından öldüğünü söyledi.

İran devlet haber kuruluşu IRİNN Salı günü yaptığı açıklamada, ölüm nedenlerini belirtmeden on bir İranlının öldüğünü ve 24’ünün hac sırasında hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Agence de Presse Sénégalaise Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hac sırasında üç Senegalli vatandaşın da öldüğünü söyledi.

Endonezya sağlık bakanlığı verileri Salı günü yaptığı açıklamada, hac sırasında yüz kırk dört Endonezya vatandaşının öldüğünü gösterdi. Veriler, ölümlerin herhangi birinin sıcak çarpmasına bağlı olup olmadığını belirtmedi.

Fiziksel efor

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar