Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeHakimiyet, Veri, Dezenformasyon: Avrupa'nın Büyük Teknolojiyle Mücadelesi

Hakimiyet, Veri, Dezenformasyon: Avrupa’nın Büyük Teknolojiyle Mücadelesi

Avrupa Birliği Pazartesi günü Apple’ı, App Store’un dijital rekabet kurallarını ihlal ettiği ve iPhone üreticisini milyarlarca dolar para cezası riskine soktuğu konusunda uyardı.

Brüksel ile dev teknoloji firmaları arasında veri gizliliğinden dezenformasyona kadar konuları kapsayan, yıllar süren bir savaşın sonuncusu.

Brüksel, teknoloji firmalarına hakim pazar konumlarını kötüye kullandıkları için 10 milyar avronun üzerinde para cezası verdi.

Apple için en son tehdit, bloğun Avrupalı kullanıcıların daha ucuz müzik akışı hizmetleri hakkındaki bilgilere erişmesini engellediği için Kaliforniya firmasına 1,8 milyar € ceza vermesinden üç ay sonra geldi.

Büyük teknoloji firmaları arasında yalnızca Google, arama motorunu tanıtmak için Android mobil işletim sistemini kullandığı için 2018’de 4 milyar € ‘dan fazla tek bir antitröst cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Google ayrıca, çevrimiçi alışveriş ve reklamcılık sektörlerindeki gücünü kötüye kullandığı için milyar artı para cezasına çarptırıldı.

AB’nin yöneticisi olan Avrupa Komisyonu, geçen yıl Google’ın işinin bir kısmını satması gerektiğini ve buna uymaması durumunda küresel gelirinin yüzde 10’una kadar para cezasına çarptırılabileceğini tavsiye etti.

Yasalar yerel düzenleyiciler tarafından uygulandığından ve Dublin birkaç büyük teknoloji firmasının Avrupa ofislerine ev sahipliği yaptığından, İrlanda veri gizliliği konusunda en ağır cezaları veriyor.

İrlandalı düzenleyici, Tiktok’a, kişisel verileri Avrupa ile ABD arasında yasadışı olarak aktardığı için 1,2 milyar Euro tutarında rekor para cezasıyla Meta’ya ulaşmasından sadece aylar sonra geçen Eylül ayında çocukların verilerini yanlış kullandığı için 345 milyon Euro ceza verdi.

Lüksemburg, daha önce Amazon’a 2021’de 746 milyon € ceza ile tokat attıktan sonra veri cezaları rekorunu elinde tutmuştu.

AB, teknoloji şirketlerinin İrlanda ve Lüksemburg gibi düşük vergili ekonomilere kar aktarmakla suçlandıkları Avrupa’da daha fazla vergi ödemelerini sağlamada çok az başarı elde etti.

En kötü şöhretli davalardan birinde, Avrupa Komisyonu 2016’da Apple’a İrlanda’ya on yıldan fazla vergi ödemesini emretti — 13 milyar € – hükümetle yapılan tatlı bir anlaşmanın yasadışı olduğuna karar verdikten sonra.

Fransa, kurallar için bir test vakası olmuştur ve ilk direnişten sonra Google ve Facebook, web aramalarında gösterilen makaleler için bazı Fransız medyasına ödeme yapmayı kabul etmiştir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar