Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaHamas: İsrail Başbakanı Gazze Ateşkes Anlaşmasını Raydan Çıkarmaya Çalışıyor

Hamas: İsrail Başbakanı Gazze Ateşkes Anlaşmasını Raydan Çıkarmaya Çalışıyor

Üst düzey bir Hamas yetkilisi Cuma günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu Filistinli militan grupla savaşmaya devam etme tehditleriyle önerilen bir Gazze ateşkesini ve rehinelerin serbest bırakılması anlaşmasını rayından çıkarmaya çalışmakla suçladı.

“Netanyahu, önceki tüm diyalog turlarının engelleyicisiydi… Hamas’ın üst düzey yetkilisi Hossam Badran Afp’ye telefonla verdiği demeçte, “ve hala öyle olduğu açık.

Yabancı arabulucular, Hamas’ın 40 gün boyunca çatışmayı durdurma ve Filistinli mahkumlar için rehineleri değiştirme önerisine yanıt vermesini beklediler ve başkanı İsmail Haniye, grubun “olumlu bir ruhla” düşündüğünü söyledi.

Büyük bir engel, Hamas’ın kalıcı bir ateşkes talep etmesine rağmen, Netanyahu’nun yerinden edilmiş sivillerle dolu uzak güneydeki Refah şehrinde kalan savaşçılarını ezme sözü vermesiydi.

Şahin başbakan, BM kurumları ve müttefiki Washington’un kent içindeki 1,2 milyon sivilin güvenliği konusundaki güçlü endişelerine rağmen Refah’a kara birlikleri göndereceği konusunda ısrar etti.

Dünya Sağlık Örgütü başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, ajansın “Refah’ta tam ölçekli bir askeri operasyondan derinden endişe duyduğunu” söyledi… kan gölüne yol açabilir ve zaten bozulmuş bir sağlık sistemini daha da zayıflatabilir.”

Badran, Netanyahu’nun Refah’a saldırma konusundaki ısrarının Mısırlı, Katarlı ve ABD’li arabulucuların aracılık ettiği müzakerelerde “anlaşma yapma olasılığını engellemek” için hesaplandığını iddia etti.

Filistinli sağlık görevlileri ve sivil savunma ajansı, İsrail hava saldırılarının Refah’ta bir gecede birkaç kişinin daha öldüğünü söyledi.

Yaslı bir sakini olan Sanaa Zoorob, kız kardeşi ve altı yeğeni ve yeğeninin öldürüldüğünü söyledi.

Çocuklardan ikisi “annelerinin kucağında parçalar halinde bulundu” diyen Zoorob, “kalıcı bir ateşkes ve Gazze’den tamamen çekilme” çağrısında bulundu.

İsrail, artan ölü sayısına karşı uluslararası bir tepkiyi yıprattı.

Öğrenci protestoları, 1960’ların ve 70’lerin Vietnam savaşı protestolarından bu yana görülmemiş bir ölçekte yaklaşık 40 ABD üniversitesinde ve kolejinde haftalarca alevlendi.

Deniz ticaretine pahalıya mal olacak bir darbeyle Kızıldeniz’deki ticari gemiciliğe aylarca saldırılar düzenleyen Yemen’in İran destekli Husi isyancıları, İsrail’e bağlı gemiciliğe yönelik saldırılarını “derhal” Akdeniz’e kadar uzatacaklarını söyledi.

İsrail’in Akdeniz limanları Yemen’in kuzeyinden yaklaşık 2.000 kilometre uzaktayken, Husilerin ne kadar tehdit oluşturduğu hemen belli değildi.

İsrail’in kuşatması, Gazze’deki 2,4 milyon insanın çoğunu kıtlığın eşiğine getirdi.

ABD’nin baskısı, İsrail’i doğrudan en çok etkilenen kuzeye giden yeniden açılan Erez geçidi de dahil olmak üzere Gazze’ye daha fazla yardım gönderilmesini kolaylaştırmaya sevk etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Filistin topraklarındaki temsilcisi Rik Peeperkorn, gıda mevcudiyetinin “biraz” arttığını söyledi.

Ancak kıtlık tehdidinin “kesinlikle” ortadan kalkmadığı konusunda uyardı.

Savaştan zarar gören Gazze’ye yardım kısıtlamaları nedeniyle İsrail’i mahkemeye götüren beş İsrailli insan hakları grubu, devletin yükümlülüklerini yerine getirmekte ısrar etmesinin “anlaşılmaz” olduğunu söyledi.

Hükümet, yargıtay’a attığı adımların uluslararası hukuktaki yükümlülüklerinin “üstünde ve ötesinde” olduğunu söylemişti.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar