Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaHamas'ın Tepkisini 'Gözden Geçiren' ABD, İsrail'i Refah'a Saldırmamaya Çağırdı

Hamas’ın Tepkisini ‘Gözden Geçiren’ ABD, İsrail’i Refah’a Saldırmamaya Çağırdı

ABD Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’e paketlenmiş Gazze kenti Refah’a saldırmama çağrılarını yenilediği için Hamas’ın ateşkes önerisine verdiği yanıtı gözden geçirdiğini söyledi.

“Hamas’ın bir yanıt verdiğini doğrulayabilirim. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller gazetecilere verdiği demeçte, “Bu yanıtı şimdi gözden geçiriyoruz ve bölgedeki ortaklarımızla tartışıyoruz “dedi.

Miller, CIA Direktörü Bill Burns’ün “bölgede bunun üzerinde gerçek zamanlı olarak çalıştığını” söyledi.

Militanların ateşkesi kabul ettiğini söylediği Hamas tepkisini karakterize etmeyi reddetti, ancak ABD’nin çatışmayı durdurma ve rehineleri serbest bırakma anlaşmasını desteklediğini söyledi.

Miller, “Rehine anlaşmasının İsrail halkının yararına olduğuna inanmaya devam ediyoruz; Filistin halkının yararına” dedi.

ABD, Hamas’ın yanıtını gözden geçirirken, Başkan Joe Biden’in yönetimi, tahliye emri verdikten sonra İsrail’e Refah’a saldırmama çağrılarını yeniledi.

Miller, “Güvenilir ve uygulanabilir bir insani plan görmedik” dedi.

“Şu anda Refah’ta yapılacak bir askeri operasyonun Filistin halkının acısını önemli ölçüde artıracağına ve sivil can kaybının artmasına yol açacağına inanıyoruz” dedi.

Biden, Pazartesi günü erken saatlerde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonla konuştu ve Beyaz Saray, cumhurbaşkanının Refah konusundaki “açık” tutumunu yinelediğini söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar