Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaYaşamHavacılıkHavadaki Hayal Kırıklığı: Boeing Gecikmeleri Havacılık Buluşmasına Takılıyor

Havadaki Hayal Kırıklığı: Boeing Gecikmeleri Havacılık Buluşmasına Takılıyor

Taşıyıcılar, yeni Boeing uçaklarının teslimatlarında yıllarca süren gecikmelerden yakınırken, rekor yolcu rakamlarına duyulan sevinç, havayolu ticaret kuruluşunun yıllık toplantısında hayal kırıklığı yaratıyor.

Her iki kayıt da, bu yıl yaklaşık beş milyar yolcunun ve 1 trilyon dolara yakın gelirin manşet projeksiyonları, Dubai’deki IATA yıllık genel kurulunda kutlama nedenleriydi.

Ancak, güvenlik ve üretim standartları spot ışığı altında olan Airbus ile birlikte iki büyük uçak tedarikçisinden biri olan Boeing’in karşılaştığı sorunlar olmasaydı rakamlar daha güçlü olurdu.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği genel müdürü Willie Walsh, teslimat gecikmelerinin yıllık tahminlere ”dahil edildiğini“ açıklayarak, ”Şu anda büyümeyi sorgusuz sualsiz bastırıyor” dedi.

Geçen hafta, bir dizi güvenlik olayının merkezinde yer alan Boeing, ABD düzenleyicileri tarafından talep edilen bir “yol haritası” kapsamında daha fazla müfettiş ve iyileştirilmiş kriterler açıkladı.

ABD havacılık devi, üretim sorunlarının ve ihbarcıların ifadelerinin ardından yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kaldı.

5 Ocak’ta Alaska Havayolları tarafından işletilen bir Boeing 737 MAX 9, uçuş ortasında bir gövde paneli patladıktan sonra acil iniş yaptı. Jet sadece Ekim ayında teslim edildi.

Aynı model, 2018 ve 2019’daki tasarım kusurlarıyla bağlantılı iki kazadan sonra topraklanmıştı ve bu da toplam 346 kişinin ölümüne neden oldu.

Boeing, geçen yıl 737 ve uzun mesafeli 787 Dreamliner’da da üretim sorunları yaşarken, 777x’in teslimatlarının 2025’te yapılması bekleniyor – programın altı yıl gerisinde.

On milyarlarca dolara 205 777XS’LİK devasa bir sipariş veren Emirates havayolu, gecikmelerden etkilendi. “Benim için bu, şu andan itibaren (Boeing için) beş yıllık bir ara olacak… üretim seviyelerini geri almak için, ”dedi Emirates başkanı Tim Clark Bloomberg’e.

Yönetim danışmanlığı Oliver Wyman’ın ortağı Jerome Bouchard, ”Boeing’in Airbus da dahil olmak üzere içinde bulunduğu durumda olması iyi bir haber değil” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar