Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan: Aile Gazze'de Öldürülen Hint Ordusu Gazisinin Yasını Tutuyor

Hindistan: Aile Gazze’de Öldürülen Hint Ordusu Gazisinin Yasını Tutuyor

Aile üyeleri, Gazze’de Birleşmiş Milletler için çalışan eski Hint Ordusu subayının öldürüldüğüne dair haber aldıktan sonra, Waibhav Anıl Kale’nin Thane ikametgahına ölümcül bir sessizlik çöktü.

Kale (46) Refah’tan Han Yunus bölgesindeki bir hastaneye araçla giderken hayatını kaybetti.

Emekli albayın teyzesi ANİ ile konuşan Mugdha Ashok Kale, artık olmadığı gerçeğini kabullenmek için hala mücadele ettiğini söyledi. “Waibhav’ı duyduğumuzda büyük bir şok oldu. Artık olmadığına hala inanamıyoruz. Yakın geçmişte onu pek görmemiştik bile. Ancak, hala bizimle ruh halinde olduğunu hissediyor. Acı gerçek eninde sonunda ortaya çıksa da, zihinlerimiz onu kabul etmeye ve onunla uzlaşmaya hazır değildir. Bu nedenle, bizim için Waibhav hala yaşıyor “dedi.

Kuzeni Chinmay Ashok Kale, bir ordu subayı ve daha sonra BM çalışanı olarak hizmete olan ömür boyu bağlılığı üzerine Ani’ye şunları söyledi: “Çocukluğundan beri çok aktifti ve her zaman bir şeylerin peşindeydi. Ayrıca ailesine çok bağlıydı ve yetişebildiği zaman bizimle vakit geçirirdi. Vatanseverlik ve millete hizmet Kale ailesinin damarlarında dolaşıyor. Büyükbabasının isteği güçlere katılmasıydı. Sınava birkaç kez oturdu ama çözemedi. Ancak cesaretini kaybetmedi ve sonunda orduya çağrılarak büyükbabasının hayalini gerçekleştirene kadar buna devam etti.”

Öldürülen BM personelinin kayınbiraderi Ajita Kale, ülkesine hizmet etme konusundaki ‘sarsılmaz bağlılığından’ çok bahsetti ve “Güçlere katıldığında, ordunun en yüksek geleneklerine göre bu sadece hayatını ülke için tehlikeye atmakla ilgili değildi ama aynı zamanda vatanı için yaşamakla da ilgili. Waibhav orduya katıldığında, ülke için her şeyini vermeye hazırdı.”

Hindistan’ın Birleşmiş Milletler’e Daimi Misyonu Salı günü ailesine başsağlığı diledi.

“Gazze’deki BM Emniyet ve Güvenlik Bakanlığı için çalışan Albay Vaibhav Kale’nin kaybından derin üzüntü duyuyoruz. En derin başsağlığı dileklerimiz bu zor zamanda aileyle birlikte, “Hindistan’ın bm’ye Daimi Misyonunun resmi X kolu hakkındaki bir yazıyı okuyun.

BM de, Genel Sekreterin sözcü yardımcısı Farhan Haq ile ölümünü teselli etti ve resmi bir açıklamada Hintli çalışanın ölümü üzerine onun adına başsağlığı diledi.

Bm’den yapılan açıklamada, “Genel Sekreter, bir Birleşmiş Milletler Emniyet ve Güvenlik Bakanlığı (DSS) personelinin ölümünü ve bu sabah Refah’taki Avrupa Hastanesine giderken BM aracına çarptığında başka bir DSS çalışanının yaralandığını öğrendiği için derinden üzüldü” dedi.

Dünya organından yapılan açıklamaya göre Waibhav, Birleşmiş Milletler’e güvenlik hizmetleri koordinatörü olarak katıldı ve bir ay önce Gazze’de görevlendirildi.

Genel Sekreter ayrıca BM personeline yönelik bu tür tüm saldırıları kınayarak tam bir soruşturma çağrısında bulundu.

“Genel Sekreter, BM personeline yönelik tüm saldırıları kınıyor ve tam bir soruşturma çağrısında bulunuyor. Düşen personelin ailesine başsağlığı diliyor “dedi.

Genel Sekreter ayrıca acil insani ateşkes ve tüm rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Gazze’deki çatışmanın sadece sivillere değil, insani yardım çalışanlarına da ağır bedeller ödemeye devam etmesiyle birlikte, Genel Sekreter acil bir insani ateşkes ve tüm rehinelerin serbest bırakılması için acil çağrısını yineledi” denildi.

Kale, Hint Ordusu’nun Jammu ve Keşmir Tüfekler Alayı’na mensuptu ve iki yıl önce bm’ye katılmak için emekli olmuştu.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar