Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan, Bangladeş Vatandaşları için E-Tıbbi Vize Tesisine Başlayacak

Hindistan, Bangladeş Vatandaşları için E-Tıbbi Vize Tesisine Başlayacak

Başbakan Narendra Modi, Cumartesi günü ulusal başkent Yeni Delhi’deki iki heyet arasındaki görüşmenin ardından Hindistan’ın tıbbi tedavi için Hindistan’a gelen Bangladeş vatandaşları için bir e-tıbbi vize tesisi kuracağını söyledi.

Hindistan ayrıca ülkenin kuzeybatı bölgesindeki insanlara yönelik hizmetleri kolaylaştırmak için Bangladeş’in Rangpur kentinde yeni bir konsolosluk açacak.

İki Başbakan Cumartesi günü Haydarabad Evi’nde görüştükten sonra medyaya seslendi.

Başbakan Modi, iki liderin son bir yılda birkaç kez görüştüğünü vurgulayarak, bu ziyaretin özel olduğunu, çünkü Başbakan Şeyh Hasina’nın NDA hükümetinin üçüncü görev süresinde Hindistan’ın ilk devlet konuğu olduğunu da sözlerine ekledi.

“Son bir yılda 10 kez görüştük ama bugünkü toplantı özel çünkü BAŞBAKAN Hasina üçüncü hükümetimizin ilk devlet konuğu. Bangladeş, Komşuluk ilk politikamız, Doğu Politikası, Vizyon SAGAR ve Hint-Pasifik vizyonumuz için çok önemlidir. Geçtiğimiz yıl birkaç gelişim programını birlikte tamamladık.”dedi.

“Hindistan, tıbbi tedavi için Hindistan’a gelen Bangladeş vatandaşları için e-tıbbi vizelere başlayacak. Hindistan, Bangladeş’in kuzeybatı kesimindeki insanlara fayda sağlamak için Rangpur’da yeni bir Yüksek Komisyon Yardımcısı açmaya karar verdi “dedi.

Başbakan Modi ayrıca Hindistan ve Bangladeş’in Hindistan Rupisi ticareti yapmaya başladığını söyledi. Ayrıca Hindistan şebekesini kullanarak Nepal’den Bangladeş’e elektrik ihracatının altını çizdi.

Bakan, iki ülkenin Ganga Nehri anlaşmasının yenilenmesi için teknik düzeyde müzakerelere başlama kararı aldıklarını da sözlerine ekledi. Bir teknik ekip ayrıca Bangladeş’teki Teesta Nehri’nin korunmasını ve yönetimini gözden geçirmek için Bangladeş’e gidecek.

“Hindistan ile Bangladeş arasındaki altıncı demiryolu bağlantısı Jakhoda ile Agartala arasında başladı. Khulna-Mongla Limanı ile kuzeydoğu eyaletlerimiz için kargo hizmetlerine başlanmıştır… İki ülke arasında Hindistan Rupisi ticareti başladı. Hindistan ile Bangladeş arasındaki Ganj Nehri üzerindeki dünyanın en uzun nehir gezisi başarıyla tamamlandı “dedi.

“Hindistan ile Bangladeş arasındaki ilk sınır ötesi dostluk boru hattı tamamlandı. Hindistan şebekesini kullanarak Nepal’den Bangladeş’e elektrik ihracatı bölgesel işbirliğinin bir örneği haline geldi.”

Başbakan Modi ayrıca, iki ülkenin yeni sektörlerdeki işbirliğimiz için fütüristik bir vizyon geliştirdiğini belirterek, yeşil ortaklık, dijital ortaklık, mavi ekonomi ve uzay anlaşmalarının her iki ülkenin gençlerine de fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar