Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan Otoritesi, Otlar ve Baharatlar Üzerinde Yüksek Pestisit Kalıntısı Olduğunu İddia Eden...

Hindistan Otoritesi, Otlar ve Baharatlar Üzerinde Yüksek Pestisit Kalıntısı Olduğunu İddia Eden Raporları Reddetti

Hindistan Gıda Güvenliği ve Standartları Kurumu (FSSAI), otlar ve baharatlarda daha yüksek pestisit kalıntılarına izin verdiğini iddia eden basında çıkan haberleri yalanladı.

Gıda güvenliği düzenleyicisi bir basın notunda, raporların “yanlış ve kötü niyetli” olduğunu belirterek, Hindistan’ın dünyadaki en katı Maksimum Kalıntı Limitleri (MRL’LER) standartlarından birine sahip olduğunu iddia etti. Açıklamada ayrıca, pestisit Mrl’lerinin risk değerlendirmelerine göre farklı gıda ürünleri için farklı şekilde sabitlendiğini de sözlerine ekledi.

Hindistan’da pestisitler, 1968 Böcek İlacı Yasası kapsamında oluşturulan Merkezi Böcek İlacı Kurulu ve Kayıt Komitesi (CIB ve RC) aracılığıyla Tarım ve Çiftçi Refahı Bakanlığı (MoA ve FW) tarafından düzenlenir.

CIB ve RC, pestisitlerin üretimini, ithalatını, taşınmasını, depolanmasını düzenler ve buna göre Pestisitler tescil edilir / yasaklanır / kısıtlanır.

Hindistan Gıda Güvenliği ve Standartları Kurumu (FSSAI) Pestisit Kalıntıları Bilimsel Paneli, CIB ve RC aracılığıyla alınan verileri inceler ve risk değerlendirmesi yapıldıktan sonra mrl’leri önerir. Fssaı’ye göre bu, Hindistan nüfusunun diyet tüketimi ve tüm yaş gruplarına göre sağlık sorunları göz önünde bulunduruluyor.

Hindistan’da CIB ve RC tarafından tescil edilen toplam pestisit, baharatlarda kullanılmak üzere 139 pestisitin kayıtlı olduğu 295’ten fazladır. Codex, 75 pestisitin baharatlar için geçerli olduğu toplam 243 pestisiti benimsemiştir.

Risk değerlendirme verilerine dayanarak farklı mrl’lere sahip birçok gıda ürününde bir pestisit kayıtlıdır. Örneğin, 0,03 mg / kg’da pirinç, 0,2 mg / kg’da Turunçgiller, 0,1 mg / kg’da kahve çekirdekleri ve Kakule 0,5 mg / kg, Biber gibi farklı mrl’lere sahip birçok üründe Monokrotofos kullanımına izin verilir. 0,2 mg / kg’da.

“Mrl’ler doğası gereği dinamiktir ve bilimsel verilere dayanarak düzenli olarak revize edilir. Bu uygulama küresel standartlarla uyumludur ve MRL revizyonlarının en son bulguları ve uluslararası normları yansıtan bilimsel olarak geçerli bir temelde yapılmasını sağlar “dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar