Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEHindistan Seçimleri 2024: BAE Sakinleri Bir Gün İzin Alıyor, Canlı Sonuçları Takip...

Hindistan Seçimleri 2024: BAE Sakinleri Bir Gün İzin Alıyor, Canlı Sonuçları Takip Etmek için Evden Çalışıyor

BAE’deki Hintli gurbetçiler televizyon setlerine ve cihazlarına yapıştırıldı, birçoğu 2024 genel seçim sonuçlarını coşkuyla izlerken bir gün izin aldı veya evden çalıştı. Salı günü Lok Sabha seçimleri için devam eden oy sayımı, gün boyunca her seçim bölgesinden sonuçların açıklanmasıyla beklenti arttıkça, bölge sakinleri için hız treni benzeri bir deneyim yarattı. Salı günü, Hindistan’daki seçim yetkilileri, ülkenin kapsamlı yedi aşamalı seçimlerinin sonuçlarını açıklamak için şaşırtıcı bir şekilde 640 milyon oy saydı. İnsanlar seçim sonuçlarını ve analizlerini akşam geç saatlere kadar izledi. Dubai’de Lojistik ve Tedarik zinciri alanında çalışan Mithun Perinchery dün ofisine gitmedi. Bunun yerine, güne önceden hazırlanmıştı. Khaleej Times’a verdiği demeçte, “Seçim sonuçlarını evde herhangi bir dikkat dağıtmadan izleyeceğimi planlamıştım. Beş yılda bir olur. İş yerindeki yöneticime ve ekibime izin günü alacağımı bildirdim.” Mithun, ertesi güne hazırlanmak için bazı ofis işlerini bitirmek için önceki gece bile uyumadı.

 

Mithun Perinchery. Fotoğraf: Sağlanan
“Salı sabahı saat 9.30’dan 10’a kadar çeşitli haber portallarında seçim sonuçlarını izlemeye başladım. Bu olay NRI’LAR için önemli bir öneme sahip çünkü birçok fon mülklerde veya sabit mevduatlarda Hindistan’a geri gönderiliyor “dedi. “Yani doğrudan veya dolaylı olarak etkileniyoruz. Bunlar Hindistan’ın parlamento seçimlerinin sonuçlarıydı – dünyanın en büyüğü ve en kalabalık demokrasisi “dedi. Kerala’dan gelen gurbetçi sadece sonuçları değil, sonuçların ardından ekonomistlerin ve analistlerin paylaştığı bakış açılarını da takip ederek bazı büyük sürprizlere yol açtı. “Daha sonra yapılan analiz, bunun politika kararlarını nasıl etkileyeceğini ve küresel etkileri olacağını belirlemeye çalışırken de harikaydı. Yoruluncaya kadar neredeyse hiç ara vermedim. Bir noktada karım benden cihazı kapatmamı istedi. Zorlu bir yarıştı ama oldukça hareketli bir gündü.” Özellikle, Başbakan Narendra Modi liderliğindeki iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP), Hindistan’ın Parlamentonun alt meclisi olan Lok Sabha’da toplam 543 sandalyenin 272 sandalyelik çoğunluk barajının gerisinde kalan 240 sandalyeyi güvence altına aldı. Ancak BJP, müttefikleriyle birleştiğinde toplam 293 sandalye kazanarak çoğunluğa ulaştı.

Borsa etkilendi

Ticaret ve Kuyumculuk sektöründe çalışan Nirav Modi, her gün Dubai’deki Jumeirah Lakes Towers’daki (JLT) ofisine gidip geliyor. Ancak, trafiği yenmek ve potansiyel olarak seçim sonuçlarının heyecanını kaçırmak yerine evde kalmanın tercih edileceğine karar verdi. “Bütün gün televizyon izliyordum. Anketlerin büyüklüğü ve lojistik karmaşıklığı şaşırtıcıydı. Bazı seçim bölgelerinin sonuçları gerçek bir sürprizdi. Seçim sonuçları insanları hayal edebileceğinden daha fazla şekilde etkiliyor. BJP beklendiği gibi Gujarat’a hükmetti, ancak çok daha az oy aldı “dedi.

 

Nirav Modi. Fotoğraf: Sağlanan
“Hindistan’ın hisse senetlerinin Salı günü Mart 2020’den bu yana en kötü gün içi düşüşünü yaşadığını ve yabancı yatırımcıların rekor düzeyde en çok satış yaptığını düşünüyorum. Burada Hindistan borsalarına, özellikle Gujarati topluluğuna ve hatta diğerlerine yatırım yapan birçok insan olduğunu biliyorum. Bu nedenle, her açıdan önemli bir gündü, ”diye ekledi Batıdaki Mumbai kentinden gelen Nirav. CA Dharmajan Patteri, işten izin almadığını söyledi; bunun yerine evden çalıştı. “Arka planda çalışan bir YouTube canlı yayınım vardı ve odaklanıp dikkat dağınıklığını en aza indirmek için düşük gürültülü kanallara geçtim.”

 

Dharmajan Patteri. Fotoğraf: Sağlanan

İş seyahatlerinde bile sonuçları izleme

Hindistan’ın doğusundaki Odisha eyaletinden gelen ve Dubai’de bulunan üst düzey bir işletme yönetimi uzmanı olan Priyadarshee Panigrahi, sonuçlar Günü’nde Katar’a bir iş gezisindeydi. Priyadarshee, “Doha’daydım ve Hindistan’ın 2,5 saat gerisinde olduğunu düşünerek, sonuçları çeşitli haber kanallarında ve web portallarında izlemeye başlamak için erken kalkmayı bir noktaya getirdim. İşe gitmek zorunda olduğum için erken bir başlangıç kritikti ve yola çıktığımda trendler oldukça açıktı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Dubai’ye ulaştım ve çeşitli seçim uzmanlarının tüm analizlerini ve görüşlerini tekrar yakaladım.” Priyadarshee aynı zamanda Odisha’dan eski bir bakan ve milletvekilinin oğludur. Son zamanlarda 2024 seçimlerinde oy kullanmak için memleketi Sambalpur’a da 20 saatlik bir yolculuk yaptı. Babası, Sambalpur’u 1971 ve 1974’te eyalet meclisinde bile temsil ettiğini söyledi.

Eve dönerken izlemek

Amita Jain, daha önce Dubai’de kendisini ziyaret eden annesini geri bırakmak için tesadüfen Delhi’deydi (Hindistan). “Burada seçim sonuçlarını izlemekten gerçekten keyif aldım, his ve coşku farklıydı. 2024, Hindistan demokrasisine değerli bir hediye verdi. Sonuçları sabah 10.30’dan itibaren izlemeye başladım” dedi.

 

Priyadarshee Panigrahi’nin
“Bu yıl YouTube kanallarında ana akım medyadan daha çok izledim çünkü YouTube kanallarındaki tartışmaların kalitesi daha pragmatik ve yapıcıydı” diye ekledi. Demokratik sürece yatırım yapmanın bir vatandaşın sorumluluğu olduğunu vurguladı. “ Bu, yalnızca seçim sonuçlarının yapıldığı günü izleyen bir eğlence olarak görülmemelidir. Bunlara dahil olmak ve bu konularda dikkatli olmak bir vatandaş olarak bizim sorumluluğumuzdur. Akşam geç saatlere kadar uzmanların tartışmalarını sosyal medya platformlarında ve hatta televizyonda izliyordum “diye ekledi AskPankaj Vergi Danışmanları için çalışan Jain.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar