Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan Seçimleri: 75 Sandalyede Lider Bjp, Erken Trendlerde 25 Sandalyede Kongre

Hindistan Seçimleri: 75 Sandalyede Lider Bjp, Erken Trendlerde 25 Sandalyede Kongre

Lok Sabha anketleri için oyların sayımı devam ederken, sabah 9’a (BAE saati 7.30) kadar olan erken eğilimler, Bharatiya Janata Partisinin 75 sandalyede önde olduğunu, Kongre’nin ise 25 sandalyede lider olduğunu gösterdi.

Ecı’ye göre, Samajwadi Partisi 8 sandalyede, AAP ise 5 sandalyede lider.

Bu arada Telugu Desam 4, Hindustani Awa Morcha (Laik) 1 ve Janata Dal (Laik) 2 sandalyede liderlik ediyor.

Altı haftalık bir dönemde yedi aşamada yapılan Lok Sabha seçimlerinde yaklaşık 642 milyon kişi oy kullandı. Oy sayımı, sıkı güvenliğin ortasında posta yoluyla yapılan oy pusulalarıyla başladı. Andhra Pradesh’teki 175 Meclis seçim bölgesi ve Odisha’daki 147 Meclis seçim bölgesinden oluşan Eyalet Yasama Meclisleri ve 25 Meclis seçim bölgesindeki baypollerin sonuçları için sayım da başladı.

Alt meclisin 543 sandalyesi için Lok Sabha seçimleri yedi aşamada yapıldı.

Bharatiya Janata Partisi iktidarda üst üste üçüncü bir dönem izlerken, HİNDİSTAN bloğu çatısı altındaki muhalefet iktidar partisinden iktidarı almaya çalışıyor.

Çıkış anketlerinin çoğu, Başbakan Narendra Modi için düz bir dönem öngördü ve bunların pek azı iktidardaki BJP liderliğindeki Ulusal Demokratik İttifak (NDA) için üçte iki çoğunluk öngördü. Kongre partisi ve müttefikleri, muhalif HİNDİSTAN bloğunun Merkezdeki bir sonraki hükümeti kuracağını iddia ederek çıkış anketlerini “düzenlenmiş” ve bir “fantezi” eseri olarak reddettiler.

Bu genel seçimlerde 8.000’den fazla adayın oy sayımının sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için sıkı güvenlik sağlandı.

.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar