Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan, Seçimlerin Son Aşamasında Hem Modi Hem de Rahul Gandhi'nin Göz Zaferi...

Hindistan, Seçimlerin Son Aşamasında Hem Modi Hem de Rahul Gandhi’nin Göz Zaferi Olarak Oy Kullandı

Hindistan Cumartesi günü, hem Başbakan Narendra Modi hem de rakiplerinin anketleri kazanacaklarını söyledikleri gibi, birçok yerde rekor yaz sıcağında yapılan uzun süredir devam eden genel seçimlerin son aşamasında oy kullandı.

Yaklaşık bir milyar kişinin oy kullanma hakkına sahip olduğu yedi aşamalı oylama, 19 Nisan’da başladı ve Modi’nin Hindu kutsal şehri Varanasi’deki seçim bölgesi de dahil olmak üzere son 57 sandalyede yapılacak oylamayla sona erecek.

Cumartesi günü, kuzey Pencap eyaleti ve doğudaki Bihar, Batı Bengal ve Odisha eyaletleri de dahil olmak üzere sekiz eyalette ve federal bölgede 100 milyondan fazla kişi oy kullanmak üzere kayıtlıdır.

Anketler açılırken Modi, “Seçmenleri çok sayıda katılmaya ve oy kullanmaya çağırıyor” dedi. “Birlikte demokrasimizi daha canlı ve katılımcı hale getirelim.”

Modi, Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) Kongre liderliğindeki iki düzine partiden oluşan bir muhalefet ittifakıyla savaştığı ve çoğunluğun kazanması beklenen nadir, üst üste üçüncü bir başbakan dönemi arıyor.

Ancak o ve partisi, muhalefet ittifakının ‘HİNDİSTAN’ veya Hindistan Ulusal Gelişimsel Kapsayıcı İttifakı adlı ruhlu bir kampanyasına girerek Modi’nin beklenen zaferinin kolayca gelip gelmeyeceği konusunda bazı şüpheler uyandırdı.

Alışılmadık derecede yüksek sıcak hava dalgalarına sahip kavurucu yaz sıcaklıkları, işsizlik ve enflasyonun seçmenlerin başlıca kaygıları olduğu 1,4 milyar nüfuslu ülkede seçmen yorgunluğunu artırdı.

Yetkililer, yaklaşık iki düzine seçim görevlisinin Cuma günü yapılacak oylama öncesinde Bihar ve Uttar Pradeş’te sıcak çarpması şüphesiyle öldüğünü söyledi.

Modi ve Kongre lideri Rahul Gandhi, birbirleri için ağır bir yenilgi öngördüler ve kendi ittifaklarının bir sonraki hükümeti kurmaya hazır olduklarını söylediler.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar